Superkompjutori parashikon një finale të zjarrtë në “Katar 2022”

Një superkompjuter në bazë të inteligjencës artificiale ka parashikuar dy ekipet që arrijnë në finale dhe fituesin e këtij Botërori. Sipas të përditshmes katalunase ‘Mundo Deportivo’, superkompjuteri ka parashikuar një finale të madhe mes Argjentinës së Lionel Messit dhe Portugalisë së Kristiano Ronaldos.

Në fakt të gjithë tifozët e dy legjendave të futbollit e ëndërrojnë një finale të tillë dhe fituesi të shpallet përfundimisht si më i miri i të gjitha kohërave. Dhe fituesi i finales së madhe do të ishte Argjentina, me Messin që do ta merrte për herë të parë Kupën e Botës. Ky studim parashikon Argjentinën fituese të Botërorit pas ekzekutimit të penalltive, pasi të besuarit e Lionel Skalonit kanë një avantazh pasi gjatë gjithë historisë së Kupave të Botës ata kanë fituar katër nga pesë duelet me penallti, me një shkallë suksesi prej 77%.

Studimi mblodhi statistika nga lojtarët në jetën reale dhe në videolojën e FIFA -s, si dhe duke marrë parasysh një mostër të 192 ndeshjeve të fazës së grupeve dhe 64 të raundeve me eliminim direkt në pesë Kupat e Botës së fundit.

“Sa të sigurt jemi në zgjedhjen tonë të fituesit të Kupës së Botës? Ndërsa ne jemi të kënaqur me zgjedhjen tonë, Argjentina do të përballet me shumë ndeshje të ngushta gjatë fazës së eliminimit dhe finalja praktikisht do të jetë barazim”, ka shkruar BCA Resarch.

LEXO EDHE:

Back to top button