Supermarketet britanike me kufizime perimesh: Mund të blini vetëm tre copë

Për shkak të një problemi të zinxhirit të furnizimit të shkaktuar nga problemet gjithnjë në rritje me të cilat përballen fermerët, rrjeti britanik i supermarketeve Asda ka vendosur një limit për blerësit e vetëm tre feta domate, tranguj, speca, marule, brokoli.

Masa e kufizimit pason problemet e furnizimit për disa produkte të rritura në Spanjën jugore dhe Afrikën e Veriut, tha Asda, si dhe paralajmërimet nga Unioni Kombëtar i Fermerëve se prodhimi i disa produkteve do të racionalizohet pasi fermerët luftojnë me kostot e larta të energjisë elektrike.

Prodhimi i disa frutave dhe perimeve të kultivuara në serat e Britanisë, si domatet dhe trangujve, është tashmë në rënie.

Konsorciumi britanik i shitjes me pakicë thotë se Britania importon 95% të nevojave të saj për domate dhe 90% të nevojave të saj për marule gjatë periudhës së dimrit.

Pritet që edhe dyqane të tjera zinxhir të ndjekin shembullin e Asda. Mes tyre është zinxhiri Morrisons, i cili tashmë ka njoftuar se do të vendosë të njëjtin kufizim nga e mërkura e ardhshme.

Moti në Evropën Jugore dhe Afrikën e Veriut prishi prodhimet e domates dhe piperit. Fermerët në Marok po përballen me motin e ftohtë, shirat e dendur dhe përmbytjet. Problemi u shtri në zinxhirin e furnizimit, pasi furnitorët u përballën me anulimin e transportit, i cili preku edhe transportin e kamionëve. Plantacionet spanjolle janë goditur gjithashtu nga moti i keq gjatë tre deri në katër javët e fundit.

LEXO EDHE:

Back to top button