Tensione në Tajvan, 45 avionë dhe 6 anije rrethojnë ishullin

Tensione në Tajvan, 45 avionë dhe 6 anije rrethojnë ishullin

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit raportoi se ka interceptuar 45 avionë dhe 6 anije detare kineze rreth ishullit në 24 orët e fundit.

Sipas ekspertëve, ku aktivitet ushtarak në rritje bëhet 5 ditë përpara ceremonisë së inaugurimit të presidentit të zgjedhur në Tajvan.

Një total prej 26 avionësh kaluan vijën mesatare të ngushticës së Tajvanit dhe arritën në zonën e identifikimit të mbrojtjes ajrore (Adiz) në veri dhe jugperëndim, duke thyer rekordin e vitit 2024 kundrejt 20 avionëve të raportuar më 20 mars.

Forcat e armatosura të ishullit deklarojnë se “monitoruan situatën dhe u përgjigjën në përputhje me rrethanat”.

LEXO EDHE:

Back to top button