Tetë ushqime të shëndetshme që përmbajnë më shumë proteina se vezët

Nëse keni nevojë për një dozë të shtuar të proteinave në dietën tuaj dhe nuk dëshironi një dietë monotone, zbuloni se cilat lloje të ushqimeve të shëndetshme janë të pasura me proteina përveç vezëve.

Një vezë e zier përmban 6 gram proteina dhe këto ushqime përmbajnë edhe më shumë nga kjo substancë:

Bajame

Bajamet konsiderohen si një ushqim i pasur me proteina, por ato janë gjithashtu një zgjedhje e pasur me vitaminë E, bakër dhe magnez.

Tërshëra

Tërshëra zakonisht mendohet se përmban karbohidrate të fshehura, por tërshëra është shumë e pasur me proteina, fibra, vitamina, minerale dhe antioksidantë.

Sojë japoneze

Soja japoneze, e njohur edhe si soja e papjekur, përveçse është e pasur me proteina, është edhe një burim i shkëlqyer i hekurit dhe kalciumit.

Farat e thata të kungullit

Farat e kungullit njihen për përmbajtjen e lartë të magnezit, por ato janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i proteinave. Shtojini ato në sallatën tuaj të preferuar.

kos grek

Kur bëhet fjalë për rikuperimin e muskujve, kosi grek me pak yndyrë është një nga zgjedhjet tuaja më të mira ushqimore ditore. Një gotë plastike përmban rreth 17 g. proteina dhe vetëm 100 kalori.

Spirulina e tharë

Peshku nuk është i vetmi ushqim proteinik që vjen nga oqeanet dhe detet. Shtoni spirulinën e tharë në sallata dhe përdorni spirulinën pluhur në smoothie.

qiqrat

Përveç proteinave, qiqrat përmbajnë hekur, fosfor, kalcium, magnez, mangan, zink dhe vitaminë K, si dhe të gjitha vitaminat dhe mineralet që ndihmojnë në ndërtimin e kockave më të shëndetshme.

Djathë tofu

Djathi tofu përmban të tetë aminoacidet esenciale dhe gjithashtu do të merrni një dozë të madhe magnezi, bakri, zinku dhe vitaminash.

LEXO EDHE:

Back to top button