Tiafoe mund Cicipasin dhe siguron fitoren kyçe për ekipin e botës

Francis Tiafoe mundi Stefanos Cicipasin me rezultat 2-1 në sete ose 6-1, 6-7/11, 10-8 në geme, për të siguruar pikët kyçe në fitoren e ekipit të botës në Kupën “Laver”.

Team World’s Jack Sock lifts the trophy as he celebrates with teammates after they won the Laver Cup tennis tournament at the O2 arena in London, Sunday, Sept. 25, 2022. (AP Photo/Kin Cheung)

Amerikani u rikthye në ndeshjes edhe pse humbi setin e parë, ndërsa shpëtoi pike vendimtare në taj-brejkun e setit të dytë. Në super tie-break, përfaqësuesi i skuadrës së botës, arriti të kursejë forcat për të festuar minimalisht ndaj grekut Cicipas.

 

Team World’s players take a selfie after winning the Laver Cup tennis tournament at the O2 arena in London, Sunday, Sept. 25, 2022. (AP Photo/Kin Cheung)

Ekipi evropian humbi me rezultatin përfundimtar 13-8. Ndeshjet e fundit sigurojnë 3 pikë dhe Felik Auger-Aliassime mundi Novak Gjokoviçin me 2-0 në sete.  Kjo fundjavë në Londër iu kushtua Roxher Federerit, pasi që tenisti zviceran mbylli karrierën dhe zhvilloi ndeshjen e fundit profesionale gjatë ditës së premte.

LEXO EDHE:

Back to top button