Tokio, organizator i Botërorit në atletikë në vitin 2025

Kryeqyteti i Japonisë, Tokio, do të jetë organizator i Kampionatit Botëror të Atletikës në vitin 2025. Lajmin e ka konfirmuar Federata Ndërkombëtare e Atletikës Amatore.

Vendimi u mor në takimin në Eugene (SHBA) dhe Tokio mposhti konkurencën e Nairobit, Singaporit dhe Silesinës (Poloni) për organizimin e këtij kampionati.

Qytetet kroate të Medulinit dhe Pulla-s, si dhe Tallahasi (Florida, SHBA) janë përzgjedhur gjithashtu si qytete pritëse për Kampionatin Botëror të “Cross Country” në 2024 dhe 2026.

 

LEXO EDHE:

Back to top button