Trump pretendon se ka informacion për “jetën seksuale” të Macron

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, vazhdimisht u mburr se dinte detaje të paligjshme për jetën e dashurisë së presidentit francez Emmanuel Macron, pretendon një raport i ri.

Trump pretendon se ka informacion për “jetën seksuale” të Macron. Akuza të tilla kanë bërë që Franca të kërkojë një hetim mbi atë që ish-presidenti dinte për homologun e tij francez.

Në mënyrë të veçantë, Trump u mburr me disa nga ndihmësit e tij më të afërt – si gjatë dhe pas kohës së tij në Shtëpinë e Bardhë – se ai dinte detaje të paligjshme për jetën e dashurisë së presidentit francez Emmanuel Macron. Madje, ish-presidenti ka pohuar se disa prej këtyre “pisave” i ka mësuar nga “shërbimet sekrete” – i ka parë apo është informuar për to, sipas këtyre burimeve.

Është e paqartë nëse dokumenti i lidhur me Macron i sekuestruar nga FBI gjatë kontrollit ka ndonjë lidhje me jetën personale të presidentit francez. Është gjithashtu e paqartë nëse informacioni për Macron i sekuestruar në Mar-a-Lago erdhi nga grumbullimi i inteligjencës amerikane apo madje ishte klasifikuar si i klasifikuar.

Por vetë zbulimi i ekzistencës së një dosjeje të tillë shkaktoi një panik transatlantik, sipas dy burimeve të tjera të njohura me situatën. Zyrtarët nga të dy vendet donin të dinin nëse zbulimi përfaqësonte një shkelje të sigurisë kombëtare – apo nëse ishte kujtim i vjetër, por i vjedhur.

Një zëdhënës i ambasadës franceze i tha Rolling Stone se hetimi i tyre nuk përfshin një kërkesë nga administrata Biden për informacion në lidhje me dokumentet e gjetura nga Mar-a-Lago.

Duke reflektuar mbi mosmarrëveshjet e pretenduara të Macron, Trump ishte i lehtë për detajet dhe specifikat, thanë burimet. Dhe si një tregtar famëkeq thashethemesh për dekada, është e vështirë të dihet nëse ajo që ai thotë bazohet në realitet. “Shpesh,” thotë një burim, “është e vështirë të dallosh nëse ai po thotë të vërtetën apo po nxjerr budallallëqe.”

LEXO EDHE:

Back to top button