Trupat ruse nisin sulm me raketa në periferi të Dnipro

Trupat ruse nisin sulm me raketa në periferi të Dnipro

Trupat ruse kanë nisur një sulm me raketa në periferi të Dnipro, duke shkaktuar një zjarr, tha në një postim në Telegram, Mykola Lukashuk, kryetar i Këshillit Rajonal të Dnipropetrovsk, transmeton Ukrinform.

“Sot, një sulm me raketa nisi përsëri në Dnipro – pushtuesit goditën periferi të qytetit. Për fat të mirë, askush nuk u lëndua. Shpëtuesit shuan menjëherë zjarrin e shkaktuar nga një sulm me raketa armike”, thuhet në deklaratë.

Sipas Lukashuk, pasdite u raportua se shpërthime u dëgjuan në lagjen Synelnykove. Sipas të dhënave të disponueshme, sulmet u regjistruan në rajonin e Zaporizhia.

Në rrethin Kryvyi Rih, rajoni Dnipropetrovsk, forcat pushtuese ruse qëlluan në zonat kufitare të komuniteteve Apostolove, Zelenodolsk dhe Shiroke. Fatmirësisht nuk ka pasur viktima dhe as dëmtime.

Pushtuesit rusë hodhën një ditë më parë gjashtë raketa në rajonin e Dnipropetrovsk. Dy raketa goditën ndërmarrjet industriale dhe transportuese në Dnipro. Disa objekte banimi janë dëmtuar. Dy persona u vranë dhe shtatë u plagosën.

LEXO EDHE:

Back to top button