Turqi/ 28 të vdeku pas shpërthimit brenda minierës

Turqi/ 28 të vdeku pas shpërthimit brenda minierës

Ka shkuar në 28 numri i personave të vdekur pas shpërthimit në minierën e qymyrit në Turqi.

Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në provincën Bartin të Turqisë veriore.

Rreth 110 persona ishin në minierë në kohën e shpërthimit të premten, pothuajse gjysma e tyre në mbi 300 metra thellësi.

Ministri i Shëndetësisë i Turqisë Fahrettin Koca tha se 11 persona ishin shpëtuar dhe po trajtoheshin.

Ekuipazhet e urgjencës punuan gjatë natës, duke gërmuar nëpër shkëmbinj në përpjekje për të arritur më shumë të mbijetuar.

Familjet dhe miqtë e të zhdukurve mund të shiheshin gjithashtu në minierë, duke pritur me ankth lajmet për të dashurit e tyre.

Shpërthimi besohet të ketë ndodhur në rreth 300 metra thellësi. Rreth 49 njerëz po punonin në zonën e “rrezikshme” midis 300 dhe 350 metra nën tokë, tha Ministri i Brendshëm Suleyman Soylu.

Ende nuk dihet shkaku i shpërthimit, ndërsa prokuroria vendase ka nisur hetimet.

Ministri i Energjisë i Turqisë tha se kishte indikacione fillestare se shpërthimi ishte shkaktuar nga lagështia e zjarrit, e cila është metani duke formuar një përzierje shpërthyese në minierat e qymyrit.

LEXO EDHE:

Back to top button