​Turqia dërgon drone luftarake në Poloni

​Turqia dërgon drone luftarake në Poloni

Në kuadër të një kontrate të nënshkruar midis prodhuesit turk të dronëve Baykar dhe Ministrisë së Mbrojtjes polake në vitin 2021, 24 mjete të tjera ajrore luftarake pa pilot Bayraktar TB2 (UCAV) u dorëzuan në Varshavë këtë muaj, njoftoi sot Sekretariati i Industrisë së Mbrojtjes të Turqisë (SSB).

Dorëzimi i grupit të parë u krye në tetor 2022, pasuar nga furnizimet në prill dhe tetor 2023 dhe së fundi në maj të këtij viti.

Një ceremoni dorëzimi u mbajt në bazën e 12-të të automjeteve ajrore pa pilot në Poloni me pjesëmarrjen e Haluk Gorgun, president i SSB-së, Pawel Bejda, zëvendësministër i mbrojtjes kombëtare i Polonisë dhe Drejtori i Përgjithshëm i Baykar, Haluk Bayraktar.

Gorgun tha se Turqia është tani një lojtar global në fushën e dronëve, projekteve të anijeve, sistemeve elektronike, automjeteve tokësore, armëve dhe sistemeve të municionit falë dizajnit të saj vendas dhe aftësive të teknologjisë së përparuar.

“Baykar është një kompani e ndjekur nga afër nga e gjithë bota me talentin e saj të ri, fuqinë që ndryshon lojën, teknologjitë superiore novator dhe sukseset e eksportit dhe është krenaria kombëtare e vendit tonë. Ky sukses i arritur nga kompania jonë rrit pozitivisht imazhin e vendit tonë në botë”, tha ai.

Me këtë projekt, Turqia ka eksportuar një UCAV të teknologjisë së lartë në një vend anëtar të NATO-s dhe BE-së për herë të parë në historinë e saj, shtoi ai.

LEXO EDHE:

Back to top button