Ukraina dhe Rusia shkëmbejnë të burgosurit e luftës

Ukraina dhe Rusia shkëmbejnë të burgosurit e luftës

Gjithsej 214 ushtarë janë liruar nga Ukraina dhe Rusia në shkëmbimin e fundit të të burgosurve.

Ministria ruse e mbrojtjes konfirmoi se 107 ushtarë rusë u ishin dorëzuar atyre dhe tani do të dërgohen në Moskë për trajtim mjekësor.

Shefi i Zyrës Presidenciale të Ukrainës Andriy Yermak konfirmoi gjithashtu se kishte marrë 107 persona nga personeli ushtarak i tyre, duke përfshirë gjashtë oficerë.

Ai shtoi se disa të burgosur ishin kapur nga punimet e çelikut Azovstal në Mariupol, e cila u bë një pikë e ashpër luftimesh përpara se qyteti të binte përsëri në prill.

“Ka persona me gjymtyrë të dëmtuara, me djegie dhe me plagë të infektuara”, ka shkruar ai.

Më herët, kreu i instaluar nga Rusia i rajonit të okupuar të Donetskut tha se 107 ushtarë ukrainas të kapur gjithashtu do të lirohen. Megjithatë, ende nuk ka asnjë konfirmim nga Ukraina nëse kjo ka ndodhur.

Që nga fillimi i luftës në shkurt, të dyja palët kanë marrë pjesë në disa shkëmbime të burgosurish.

Muajin e kaluar, më shumë se 100 gra ukrainase u liruan, duke u konsideruar si një nga shkëmbimet më të mëdha të luftës./tch

LEXO EDHE:

Back to top button