Ukraina mohon përfshirjen në sulmin terrorist në Moskë

Ukraina mohon përfshirjen në sulmin terrorist në Moskë

Ukraina ka mohuar përfshirjen në sulmin terrorist në një sallë koncertesh në Moskë, ku mbetën të vdekur të paktën 40 persona dhe u plagosën dhjetëra të tjerë.

Mykhailo Podolyak, një këshilltar i presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina nuk përdor metoda terroriste.

Ukraina sigurisht që nuk ka asnjë lidhje me të shtënat dhe shpërthimet në Bashkinë e Crocus në Moskë. Nuk ka asnjë kuptim… Ukraina ka luftuar me ushtrinë ruse për më shumë se dy vjet. Dhe gjithçka në këtë luftë do të vendoset vetëm në fushën e betejës. Vetëm nga sasia e armëve dhe vendimet cilësore ushtarake. Sulmet terroriste nuk zgjidhin asnjë problem… Ukraina nuk është përdorur kurrë në përdorimin e metodave terroriste. Është gjithmonë e pakuptimtë. Ndryshe nga, meqë ra fjala, vetë Rusia, e cila përdor sulme terroriste në luftën aktuale kundër Ukrainës…

Dhe së treti, shumë kohë përpara ngjarjeve në Crocus_City_Hall, kishim dëgjuar paralajmërime publike nga ambasadat e huaja të vendosura në Moskë për mundësinë e ekseseve të tilla të përgjakshme. Nuk ka asnjë dyshim më të vogël se ngjarjet në periferi të Moskës do të kontribuojnë në një rritje të mprehtë të propagandës ushtarake, militarizimin e përshpejtuar, mobilizimin e zgjeruar dhe, në fund të fundit, shkallëzimin e luftës. Dhe gjithashtu për të justifikuar sulmet e dukshme gjenocidale kundër popullsisë civile të Ukrainës “, tha ai në Twitter./abcnews.al

LEXO EDHE:

Back to top button