Ukraina përgatitet për sulme nga Bjellorusia

Ukraina përgatitet për sulme nga Bjellorusia

Ukraina ka shtuar forcat e saj në rajonin verior pranë Bjellorusisë për çdo sulm të mundshëm përtej kufirit, ka thënë shtabi i përgjithshëm i Kievit Oleksii Hromov. “Në periudhën që jemi tani, do të ketë kërcënime. Ne po reagojmë, tashmë kemi shtuar trupat në pjesën veriore. Bjellorusia është aleati kryesor i Rusisë në konflikt dhe ka lejuar forcat ruse të përdorin territorin e saj si trampolinë për të sulmuar Ukrainën,” tha Hromov. Ndërkohë presidenti i Ukrainës Volodimir Zelenski ka hedhur akuza të forta ndaj komandantëve rusë për “çmenduri” në përpjekjet e tyre për të kapur pushtuar lindor të Bakhmut. Qyteti, i cili ndodhet në rajonin e Donetskut dhe kishte një popullsi prej 70,000 banorësh paraluftës, ka qenë qendra e sulmeve ruse për muaj të tërë. Pavarësisht një përparimi të mundshëm ukrainas në qytetin kyç të Hersonit, Zelensky tha se sulmet vazhduan.

LEXO EDHE:

Back to top button