Ukraina po bëhet një varrezë për tanket ruse

Sukseset ushtarake të forcave ukrainase në fushën e betejës kanë shkaktuar probleme të papritura për ukrainasit. Pjesë të territorit të çliruar ukrainas janë shndërruar në varreza të tankeve ruse dhe pajisjeve të tjera ushtarake, të cilat tashmë kanë filluar të përbëjnë një problem serioz mjedisor për ukrainasit, shkruan DW.

Komanda e forcave ukrainase raporton çdo ditë për pajisjet ushtarake ruse të shkatërruara. Sipas statistikave të tyre, ata deri më tani kanë shkatërruar mbi 2750 tanke, 5580 automjete të blinduara, 4170 lloje të tjera automjetesh dhe 1770 sisteme artilerie. Ekspertët e pavarur të projektit holandez Oryx, duke analizuar pamjet nga përpara, përcaktuan se pothuajse 7600 objekte ushtarake kishin mbetur në tokën e Ukrainës.

Një e treta e automjeteve të kapur nuk kanë pothuajse asnjë dëmtim, por ekspertët pohojnë se shumica e pajisjeve ushtarake janë shkatërruar plotësisht dhe si të tilla nuk janë të përdorimit të tepruar për ukrainasit. Administrata ushtarake e zonave të caktuara mban listat e pajisjeve ushtarake të lëna nga rusët dhe më pas ia raporton ushtrisë ukrainase, shpjegoi Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës për gazetarët e DV.

Mbetjet mund të përdoren në praktikën e synuar

“Njësitet speciale, i quajnë edhe kanibalë, dalin në terren dhe kontrollojnë eshtrat. Ata marrin atë që mund të përdoret për të mirëmbajtur pajisjet ushtarake ukrainase”, thotë një përfaqësues i Ministrisë së Mbrojtjes.

Megjithatë, shumë mbetje të tankeve ruse, artilerisë vetëlëvizëse dhe automjeteve të blinduara kanë qenë të shtrira në fushat dhe rrugët e Ukrainës për muaj të tërë. Mbetjet mund të përdoren për praktikën e objektivit, por së pari duhet të dorëzohen në poligonet e stërvitjes ushtarake.

Që nga kundërofensiva e Ukrainës në zonën e Kievit këtë pranverë, rrënojat e braktisura kanë zgjuar kureshtjen e tregtarëve të hekurishteve. Edicioni ukrainas i Forbes llogarit shpejt se materiali i një tanku modern që peshon pothuajse 50 tonë vlen afërsisht 45 milionë dollarë.

Kjo nuk është hera e parë që pajisjet ushtarake të shkatërruara janë bërë një problem i rëndësishëm dhe i rrezikshëm, një situatë e ngjashme ka ndodhur pas luftës në Irak. Në atë kohë problemi më i madh ishte municioni i përdorur për të shkatërruar tanket irakiane. Municionet e armëve antitank të sulmit ajror përmbanin metale të rënda, shpesh radioaktive, që përbënin rrezik për njerëzit që duhej të hiqnin mbeturinat.

Nuk ka interes për përpunimin e hekurishteve

Kompanitë ukrainase të skrapit nuk janë shumë të interesuara për skrapin rus sepse nuk besojnë se ka vlerë të tepruar. Koncerni më i madh i përpunimit të metaleve të Ukrainës, uzina Arcelor Mittal në Kryvyi Rih, shpjegon se kanë më shumë se mjaftueshëm rezerva skrap, mbi 80 mijë tonë.

“Blindimi i këtyre automjeteve është prej lidhjeve speciale të çelikut me veti të veçanta. Për shembull, ka një pikë shkrirjeje të lartë dhe është më e vështirë për t’u riformuar. Për shkak të përbërësve në të, ky çelik nuk mund të hidhet thjesht në një furrë shpërthyese dhe të kthehet në një objekt për përdorim të përditshëm”, thotë Valentin Makarenko, drejtor i Interpipe Vtormet.

Shoqata ukrainase e përpunuesve të hekurishteve UAVtormet deklaron se tregu i lëndëve të tilla të para në atë vend është i ngopur dhe vlera e tij po bie për faktin se që nga fillimi i luftës, disa uzina metalurgjike duhej të ndalonin së punuari.

Në nëntë muajt e parë të këtij viti, prodhimi i çelikut në Ukrainë u ul me 66%, dhe përpunimi i skrapit të metalit ra me 73.5%. Për shkak të taksave të larta doganore, eksportimi i mbetjeve metalike nuk mund të jetë zgjidhje.

Ekspozita dhe instalime arti

Në qendër të Kryvyi Rih, ukrainasit vendosën të shfaqin shembuj të pajisjeve ushtarake të shkatërruara të agresorit rus. Sergej Milutin, nënkryetari i bashkisë, pretendon se që nga ofensiva e fundit e forcave ukrainase ndaj Khersonit, ekspozita të reja po mbërrijnë vazhdimisht.

“Unë mendoj se do të bëhet një ekspozitë e përhershme deri dhe pas fitores sonë,” thotë Sergey.

Ekspozita të tilla po përgatiten në të gjithë Ukrainën, por edhe jashtë saj, për të bindur qytetarët se pushtuesi rus nuk është i pathyeshëm. Një nga ekspozitat e para u organizua në sheshin e St. Michael në Kiev, dhe është një atraksion për banorët e Kievit dhe vizitorët e tjerë.

Artistët nga Odessa përdorën mbetjet për të përgatitur një ekspozitë. Një nga artistët është Igor Matroskin, i cili beson se ekspozitat mund t’u kujtojnë njerëzve në mbarë Ukrainën se sa afër është linja e frontit me ta. Ai synon gjithashtu të tregojë se si një armë në duar të pakualifikuara përfundimisht shndërrohet në një copë hekuri. Artisti është i sigurt se ekspozita të tilla do të jenë të njohura edhe pas përfundimit të luftës.

Kërkohet ndihma ndërkombëtare

Megjithatë, teprica e rrënojave është thjesht aq e madhe sa problemi nuk mund të zgjidhet me ekspozita dhe ndërhyrje artistike. Makarenko nga Interpipe Vtormet paralajmëron se ukrainasit nuk kanë përvojë në riciklimin e duhur dhe miqësor ndaj mjedisit të mbetjeve.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës pretendon se qeveria po punon për një plan largimi, por se Ukraina ka të ngjarë të mos gjejë kurrë para për të paguar për zbatimin e këtij plani. Shoqata UAVtormet beson se Qeveria duhet të shpejtojë me heqjen e të gjitha pengesave doganore për eksportin e këtyre mbetjeve metalike.

LEXO EDHE:

Back to top button