Çfarë duhet të hani për mushkëri të shëndetshme?

Vetëkuptohet që mushkëritë luajnë një rol thelbësor në shëndetin tonë – në fund të fundit, ato na ndihmojnë të marrim frymë

Por funksioni i mushkërive bie me kalimin e moshës, ndaj është veçanërisht e rëndësishme të pyesni veten, si mund ta përmirësoni shëndetin e mushkërive në një kohë kur viruset e frymëmarrjes po bëhen më të zakonshme?

Shumë faktorë diete dhe stili i jetesës ndikojnë në shëndetin e mushkërive. Disa janë të dukshme – ne e dimë se tymi i cigares ndoshta dëmton mushkëritë; ne e dimë se pak ajër i pastër dhe ushtrime janë fitore kardiopulmonare. Megjithatë, disa praktika të shëndetit të mushkërive nuk janë aq të njohura – merrni, për shembull, faktin që disa ekspertë thonë se ka ushqime dhe lëndë ushqyese që mund t’ju ndihmojnë të merrni frymë më mirë për jetën, raporton The Healthy.

Ushqimi më i mirë për shëndetin e mushkërive

Ngrënia e ushqimeve më të pasura me lëndë ushqyese është një mënyrë e shkëlqyer për të mbështetur shëndetin e mushkërive. Një studim i vitit 2022 zbuloi se një konsum i lartë i frutave dhe perimeve mund të zvogëlojë ndjeshëm incidencën e kancerit të mushkërive.

Dr. Mei Lan, shef i pulmonologjisë dhe mjekësisë së kujdesit kritik në Universitetin e Miçiganit, si dhe një zëdhënës i Shoqatës Amerikane të Mushkërive dhe autor i “Mësimet e frymëmarrjes: Udhëzuesi i mjekut për shëndetin e mushkërive”, thotë se të dhënat tregojnë se Mesdheu Dieta është më e mira për shëndetin e mushkërive.

Dieta mesdhetare është plot me fruta të freskëta, perime, drithëra, fasule, arra, fara, peshk dhe vaj ulliri si yndyrnat kryesore të shëndetshme. Dieta sugjeron moderim në ngrënien e ushqimeve si mishi i shpendëve, vezët, djathi dhe kosi dhe konsumimi i mishit të kuq dhe ëmbëlsirave vetëm herë pas here.

Amy Bragagnini, një nutricioniste onkologjike thotë: “Dieta mesdhetare është përgjithësisht një dietë ‘ideale’ që ndihmon në uljen e rrezikut të sëmundjeve,” thotë ajo.

“Ka lëndë ushqyese në fruta dhe perime, peshk – për shkak të acideve yndyrore anti-inflamatore omega-3, dhe vaj ulliri – i cili është një burim i antioksidantëve anti-inflamatorë, si vitamina E dhe polifenolet, të cilat mund të jenë të dobishme në raste. . nga astma”, thotë Bragannini.

“Një dietë me bazë bimore që përmban proteina pa yndyrë, është e lartë në fibra dhe kufizon marrjen e shtimit të marrjes së ëmbëlsirave të koncentruara është e mrekullueshme për të gjithë trupin, duke përfshirë mushkëritë!”

Perime për mushkëri të shëndetshme

Bragagnini sugjeron fokusimin në ushqime të plota për shëndet të mirë të mushkërive. “Marrja e (të paktën) pesë porcioneve me fruta dhe perime në dietën tuaj të përditshme do ta ndihmojë trupin tuaj të arrijë një ekuilibër të shëndetshëm të oksigjenit”, thotë ajo.

“Brukseli dhe karotat janë perime të shkëlqyera të vjeshtës që mund t’i pjekni lehtësisht në furrë. “Ato përmbajnë vitaminë C dhe beta-karoten, të cilat janë lëndë ushqyese të rëndësishme për shëndetin e mushkërive, veçanërisht për dikë me një histori të pirjes së duhanit”, shtoi ajo.

Bragagnini thotë se mollët janë gjithashtu një zgjedhje e mirë për një rostiçeri të shëndetshme, sepse sasia e lartë e flavonoideve dhe antioksidantëve mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të sëmundjes pulmonare obstruktive kronike ose COPD. Ajo rekomandon gjithashtu domate dhe produkte domate që përmbajnë likopen, “i cili është një antioksidant që mund të ndihmojë në reduktimin e acarimit të mushkërive”.

Çaji jeshil mund të jetë një tjetër shtesë e shëndetshme, thotë ajo, sepse përmban epigallocatechin gallate (EGCG), e cila është një katekinë që mund të ketë veti anti-inflamatore në trup, gjë që është e dobishme për dikë me sëmundje të mushkërive.

Mos harroni proteinat për mushkëritë tuaja

Bragagnini tha se proteina është një tjetër lëndë ushqyese e rëndësishme për t’u fokusuar për shëndetin e përgjithshëm të mushkërive.

“Ndaluni për një sekondë dhe merrni frymë thellë”, thotë ajo. “Mendoni për muskujt që ju ndihmojnë të zgjeroni mushkëritë tuaja. Marrja e sasisë së duhur të proteinave do të ndihmojë në këtë proces. Duke folur për ushqimet e pasura me proteina, fasulet dhe arrat janë gjithashtu burime të shkëlqyera të magnezit. Sipas studimeve të ndryshme shkencore, magnezi mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit në mushkëri, gjë që mund të ndihmojë në ruajtjen e shëndetit të duhur të mushkërive”, tha ajo.

Bragagnini thotë se njerëzit që kanë sëmundje të mushkërive si COPD ose kanceri i mushkërive mund të kenë vështirësi në frymëmarrje.

“Nga përvoja ime si dietologe onkologjike, kam gjetur se këto kushte kërkojnë proteina adekuate për të parandaluar humbjen e muskujve dhe humbjen e peshës. “Suplementet e lëngshme orale mund të jenë një zgjedhje e mirë, sepse nëse keni probleme me frymëmarrjen, është më e lehtë të gëlltisni një suplement që është plot proteina sesa të hani një vakt të madh”.

Ushqimet që duhen shmangur

Hapi tjetër në mbështetjen e shëndetit të mushkërive është zvogëlimi i natriumit në dietën tuaj.

“Konsumimi i tepërt i natriumit mund të shkaktojë që trupi juaj të “fryhet” dhe të mbajë lëngun e tepërt; kjo mund t’i bëjë mushkëritë tuaja të punojnë më shumë për shkak të lëngut shtesë që po mbahet”, thotë Bragannini.

Ajo këshillon klientët e saj që të fillojnë të kontrollojnë etiketat e produkteve në kuzhinë dhe qilar.

“Përpiquni të filloni të hiqni produktet që përmbajnë më shumë se 500 miligramë natrium. Kjo përfshin supë të konservuar, ushqime të paketuara dhe erëza të ndryshme si salca e sojës”, tha ajo.

“Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës, ne duhet të synojmë për më pak se 2300 miligram natrium në ditë. Këshilla ime është të filloni ngadalë. Ne priremi të krijojmë një tolerancë për ushqimet e kripura, ndaj mos planifikoni të hiqni ushqimet tuaja të preferuara papritmas”, sugjeron Bragagnini.

LEXO EDHE:

Back to top button