Ukraina: Sulmet ruse kanë lënë pa energji 100 mijë familje në veri

Ukraina: Sulmet ruse kanë lënë pa energji 100 mijë familje në veri

Autoritetet ukrainase thanë se sulmet ruse lanë më shumë se 100,000 familje pa energji në Ukrainën veriore dhe ndërprenë furnizimin me ujë në një kryeqytet rajonal, ndërsa numri i viktimave civile u rrit ndjeshëm në lindje të vendit.

Rajoni verior Sumy, i cili kufizohet me Rusinë, u zhyt në errësirë ​​pasi sulmet ruse të premten dëmtuan infrastrukturën energjetike, tha Ministria e Energjisë e Ukrainës.

Disa orë më vonë, transmetuesi publik i Ukrainës raportoi se dronët rusë goditën kryeqytetin e provincës, i quajtur gjithashtu Sumy, duke ndërprerë furnizimin me ujë dhe duke goditur linjat e energjisë që furnizojnë sistemin e pompës.

Agjencia shtetërore ruse e lajmeve Ria Novosti citoi një udhëheqës lokal pro-Kremlinit të ketë thënë se forcat e Moskës goditën gjatë natës një fabrikë të prodhimit të municioneve raketore në qytet, i cili para luftës kishte një popullsi prej më shumë se 256,000 banorësh.

Raporti nuk specifikonte se cila armë ishte përdorur dhe deklarata nuk mund të verifikohej në mënyrë të pavarur, raporton Associated Press. Sipas mediave ukrainase, shpërthime tronditën qytetin gjatë një sulmi ajror herët të shtunën.

LEXO EDHE:

Back to top button