Ukrainë, rikthehet energjia elektrike pas sulmeve ruse me dron

Ukrainë, rikthehet energjia elektrike pas sulmeve ruse me dron

Forcat ajrore ukrainase njoftuan të shtunën se rrëzuan 31 nga 34 dronët e lëshuar gjatë natës nga Rusia, ndërsa vendi vazhdon të rimëkëmbet nga sulmi masiv i Klemlinit i së premtes ndaj infrastrukturës energjetike të Ukrainës.

Ushtria tha se dronët ishin rrëzuar në pjesën qendrore, jugore dhe juglindore të Ukrainës.

Megjithatë, punonjësit e sistemit energjitik janë ende duke punuar për të rikthyer rrymën elektrike për disa familje, një ditë pasi Moska kreu atë që Kievi e cilësoi si sulmin më të madh ndaj rrjetit elektrik të vendit, që nga nisja e luftës.

LEXO EDHE:

Back to top button