Ukrainë/ Zelensky zëvendëson shefin e operacioneve speciale për herë të dytë në 6 muaj

Ukrainë/ Zelensky zëvendëson shefin e operacioneve speciale për herë të dytë në 6 muaj

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky zëvendësoi komandantin e forcave të tij speciale të enjten. Kjo është hera e dytë në 6 muaj që ai ndryshon kreun e njësisë që vepron në territoret e pushtuara nga Moska.

Shkarkimi i kolonelit Serhiy Lupanchuk dhe emërimi i gjeneral brigade Oleksandr Trepak në vend të tij u njoftua në dy dekrete në faqen e internetit të presidentit që nuk dhanë asnjë shpjegim për këtë veprim, raportoi Reuters.

Që nga viti 2014, Trepak ka marrë pjesë aktive në operacionet e mbrojtjes në Ukrainën lindore kundër separatistëve të mbështetur nga Rusia. Ai ishte i angazhuar në udhëheqjen e shtytjes për të zmbrapsur sulmin rus në aeroportin e Donetskut, një nga operacionet më të mëdha në atë kohë.

Zinxhiri i komandës së ushtrisë ukrainase është ndryshuar në nivele të ndryshme që nga shkurti kur Zelenskiy zëvendësoi komandantin e tij të lartë, Valeriy Zaluzhnyi, me komandantin e atëhershëm të forcave tokësore Oleksandr Syrskyi në një tronditje të madhe.

Në atë kohë, Zelensky tha se një udhëheqje e re ushtarake po merrte kontrollin e forcave të armatosura dhe premtoi të “rindizte” sistemin duke sjellë komandantë me përvojë që kuptonin nevojat e përditshme të trupave.

LEXO EDHE:

Back to top button