Ushqimet anti-inflamatore që duhet të konsumojmë çdo ditë

Edhe pse askush nuk mund të thotë me siguri se do të jetojë deri në 100 vjeç, ka shumë studime shkencore që tregojnë se si dieta lidhet me jetëgjatësinë.

Në veçanti, studime të shumta kanë vërtetuar se ushqimet anti-inflamatore luajnë një rol të rëndësishëm në rritjen e mundësive për një jetë të gjatë dhe të shëndetshme.

Këto ushqime përmbajnë komponime që reduktojnë inflamacionin në trup. Ndërsa të gjitha ushqimet anti-inflamatore janë të dobishme, ka një që dietologët rekomandojnë ta hamë çdo ditë nëse duam të jetojmë deri në 100 vjeç.

Perimet, frutat, drithërat, fasulet, bishtajore, peshku dhe vaji i ullirit janë ushqime anti-inflamatore. Megjithatë, dietologia Susan Bowerman veçon perimet me gjethe jeshile dhe rekomandon që njerëzit t’i hanë ato çdo ditë.

“Perimet me gjethe jeshile si spinaqi, lakra jeshile, chard zvicerane, zarzavate mustardë dhe marule janë në krye të listës sime. Shumë njerëz nuk hanë mjaftueshëm nga këto ushqime dhe ato janë jashtëzakonisht të pasura me lëndë ushqyese. Ato janë një burim i fitonutrientëve si dhe beta-karotenit, të cilin trupi e shndërron në vitaminë A kur nevojitet. Ai gjithashtu përmban minerale si kalcium, magnez, kalium dhe fibra dhe është një burim uji”, shpjegoi ajo për The Parade.

Studimet shkencore mbështesin lidhjen midis konsumimit të rregullt të zarzavateve me gjethe dhe jetëgjatësisë. Një studim zbuloi se njerëzit që hanin një deri në dy racione perime me gjethe jeshile në ditë ishin 11 vjet më të rinj se njerëzit që nuk i hanin ato rregullisht.

Bowerman vëren se zarzavatet me gjethe janë tepër të lehta për t’u përfshirë në vakte, sepse ato mund të hahen si sallatë, të shtohen në supa, zierje dhe makarona. Mund të jetë pjesë e omletave dhe pjatave me vezë ose e përzier me fruta, qumësht me pak yndyrë dhe pluhur proteinash në një smoothie të shëndetshëm.

Përveç konsumimit të përditshëm të perimeve me gjethe, dietologia Lina Begdache rekomandon vajin e ullirit ekstra të virgjër si vajin kryesor për gatim. Ajo gjithashtu këshillon peshkun me vaj të egër të kapur dy herë në javë.

“Unë besoj fort në dietën mesdhetare, e cila është plot me ushqime anti-inflamatore dhe antioksidante, duke përfshirë vajin e ullirit dhe peshkun. “Dieta mesdhetare shoqërohet me një rrezik më të ulët të sëmundjeve kronike, shëndet më të mirë mendor dhe rezistencë ndaj stresit, gjë që është e rëndësishme për përmirësimin e cilësisë së jetës”, tha Begdache.

Ashtu si ushqimet anti-inflamatore mund t’i shtojnë vite jetës tuaj, ashtu edhe ushqimet inflamatore mund ta shkurtojnë atë. Prandaj, është shumë e rëndësishme të reduktoni marrjen e ushqimeve ultra të përpunuara.

LEXO EDHE:

Back to top button