Vaj ulliri dhe limon: Një duet i fuqishëm në mëngjes për pastrimin e të gjithë trupit

Vaji i ullirit dhe limoni janë secili më vete ushqime shumë të shëndetshme, por në kombinim bëjnë mrekulli për trupin dhe parandalimin e sëmundjeve.

Limoni është një ushqim i pasur me vitaminë C, e cila tashmë është një përbërës i njohur në luftimin e sëmundjeve, kujdesin ndaj lëkurës dhe ndihmon në uljen e kolesterolit të keq LDL.

Vaji i ullirit është i pasur me vitaminë E, antioksidantë dhe yndyrna që ndihmojnë me shumë sëmundje kronike të zemrës, mëlçisë dhe shumë organeve të tjera.

Këto dy ushqime së bashku përbëjnë një “bombë” anti-inflamatore që duhet konsumuar çdo ditë. Mësoni se si funksionon ky kombinim dhe si ta përdorni.

Rutina e mengjesit

Pija për pastrimin e mëlçisë është shumë e thjeshtë. Gjithçka që ju nevojitet është një lugë çaji me limon të shtrydhur dhe vaj ulliri, të cilat duhet t’i përzieni së bashku dhe t’i pini çdo mëngjes me stomakun bosh. Më pas mund të hani mëngjes.

Lëkura juaj do të duket më mirë, rrathët e zinj dhe problemet me tretjen do të ulen ose zhduken.

Ato ndihmojnë me kapsllëkun

Filloni ditën tuaj me një gotë ujë të përzier me lëng limoni dhe dy lugë vaj ulliri. Jo vetëm që do të lehtësojë kapsllëkun, por edhe do të forcojë imunitetin.

Ata pastrojnë trupin

Antioksidantët dhe polifenolet në vajin e ullirit dhe lëngun e limonit mund të quhen gjithashtu “pastrues” sepse neutralizojnë radikalet e lira të dëmshme, të cilat përndryshe shkaktojnë dëmtime të qelizave dhe kontribuojnë në sëmundje.

Merrni një lugë gjelle vaj ulliri dhe lëng limoni çdo mëngjes.

Parandalimi i formimit të gurëve të tëmthit

Ngrënia e yndyrave të shëndetshme, si vaji i ullirit, mund të ndihmojë në parandalimin e gurëve në tëmth, ndërsa mungesa e vitaminës C shoqërohet me një rrezik në rritje të zhvillimit të gurëve.

Këto dy ushqime mund të ndihmojnë në zbërthimin e gurëve ekzistues. Një dozë duhet të përmbajë një përzierje të lëngut të një limoni dhe një lugë gjelle vaj ulliri. Përziejini mirë, pini në mëngjes, para ngrënies, për të paktën disa javë. Kjo gjithashtu ndihmon në ndarjen e gurëve në veshka.

LEXO EDHE:

Back to top button