Vajza e Kim Jong-Un shfaqet për herë të parë në lëshimin e raketës së re

Vajza e Kim Jong-Un shfaqet për herë të parë në lëshimin e raketës së re

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un mbikëqyri lëshimin e “një lloji të ri” të raketës balistike ndërkontinentale të premten, së bashku me vajzën e tij të vogël, ekzistenca e së cilës nuk ishte konfirmuar më parë.

Fotografitë befasuese të publikuara nga Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve (KCNA) duket se tregojnë Kim dorë për dore me vajzën.

KCNA pretendoi se raketa “e re” që po shihej nga dyshja ishte një Hwasong-17 dhe tha se ajo u nis nga Aeroporti Ndërkombëtar i Phenianit, duke fluturuar në një distancë prej 999.2 kilometrash (621 milje).

Të premten, Japonia paralajmëroi se raketa e re dukej se kishte rrezen e mundshme për të arritur në territorin e Shteteve të Bashkuara.

Kim tha se testi kishte për qëllim “të demonstronte qartë” aftësinë e vendit të tij për t’iu përgjigjur asaj që ai i quajti “stërvitjet e luftës histerike të agresionit nga armiqtë që kërkojnë të shkatërrojnë paqen dhe stabilitetin në gadishullin Korean”, sipas raportit të KCNA.

“Kim Jong Un deklaroi solemnisht se nëse armiqtë vazhdojnë të paraqesin kërcënime për DPRK-në, duke futur shpesh mjete të goditjes bërthamore, Partia dhe qeveria jonë do të reagojnë me vendosmëri ndaj armëve bërthamore me armë bërthamore dhe ndaj konfrontimit total me konfrontim të gjithanshëm”, tha KCN, transmeton CNN.

Test i ri, kërcënime të vjetra

Nisja e së premtes, e cila u ul rreth 210 kilometra (130 milje) në perëndim të ishullit japonez të Oshima Oshima, sipas zyrtarëve japonezë, nuk ishte hera e parë që Koreja e Veriut ka gjuajtur një ICBM që ekspertët dhe zyrtarët kanë vlerësuar se teorikisht mund të arrijë në SHBA.

Raketa e së premtes ishte më e shkurtër në lartësi dhe distancë në krahasim me testin raketor të Phenianit më 24 mars, i cili regjistroi lartësinë më të lartë dhe kohëzgjatjen më të gjatë të çdo rakete të Koresë së Veriut të testuar ndonjëherë, sipas një raporti nga Agjencia Qendrore e Lajmeve Koreane (KCNA) në atë kohë. Ajo raketë arriti një lartësi prej 6,248.5 kilometrash (3,905 milje) dhe fluturoi një distancë prej 1,090 kilometrash (681 milje), raportoi KCNA.

Dhe në vitin 2017, sekretari i atëhershëm i mbrojtjes i SHBA-së, James Mattis, tha se një raketë e lëshuar nga Koreja e Veriut në atë vit demonstroi aftësinë për të goditur “çdo gjë në botë”.

Pavarësisht gamës teorike të raketës, aftësia e Phenianit për të vendosur një kokë bërthamore në krye të saj dhe për ta dërguar atë në objektiv mbetet e paprovuar.

Raketat balistike lëshohen në hapësirë ​​përpara se të zhyten përsëri në Tokë. Kërcënimet e Kim për SHBA-në dhe Korenë e Jugut nuk ishin gjithashtu asgjë e re.

Pas një testi rakete në tetor, udhëheqësi i Koresë së Veriut paralajmëroi kundërshtarët e tij, forcat e tij bërthamore janë plotësisht të përgatitura për “luftë aktuale”.

“Forcat tona luftarake bërthamore dëshmuan përsëri gatishmërinë e tyre të plotë për luftë aktuale për të vënë armiqtë nën kontrollin e tyre,” tha Kim në një raport të KCNA.

Ylli i basketbollit amerikan përmendi për herë të parë vajzën e Kim

Dihet shumë pak për jetën private të Kim Jong Un apo familjes së tij.

Raporti i lajmeve të së shtunës nuk përmendi emrin e vajzës së Kim, e cila po shfaqej për herë të parë në mediat shtetërore. Por në vitin 2013, ish-ylli i basketbollit Dennis Rodman i tha gazetës britanike “The Guardian” se Kim kishte një “fëmijë” të quajtur “Ju Ae”.

Rodman tha se ai kaloi kohë me familjen, duke e përshkruar Kim si një “baba të mirë” dhe se ai foli me gruan e Kim, Ri Sol Ju.

“Unë mbaja në dorë fëmijën e tyre Ju Ae dhe fola edhe me zonjën Ri”, tha ai për gazetën.

Spekulimet u ngritën në vitin 2012 se Ri mund të ishte shtatzënë pasi një foto e realizuar nga media shtetërore e tregonte atë të veshur me një pallto të gjatë që mund të kishte fshehur një gungë. Por autoritetet e Koresë së Veriut heshtën për këtë çështje.

Media shtetërore nuk e njoftoi martesën e Kim dhe Ri deri në korrik të vitit 2012 , rreth tre vjet pasi inteligjenca koreano-jugore besonte se dasma u zhvillua.

Por kjo ndryshoi në vitin 2018, kur asaj iu dha titulli i ri “Zonja e Parë e respektuar” nga media shtetërore e Koresë së Veriut, një hap më lart nga “shoku” i përdorur më parë dhe një shenjë, sipas analistëve, se ajo po fitonte personalitetin e saj.

Kim dhe Ri kanë tre fëmijë së bashku, sipas Shërbimit Informativ Kombëtar të Koresë së Jugut (NIS).

Koreja e Veriut është qeverisur si një diktaturë e trashëguar që nga themelimi i saj në 1948 nga Kim Il Sung. Djali i tij, Kim Jong Il, mori detyrën pas vdekjes së babait të tij në 1994. Dhe Kim Jong Un mori pushtetin 17 vjet më vonë kur vdiq Kim Jong Il.

LEXO EDHE:

Back to top button