Stuhia e madhe e dëborës shkakton dy viktima në Nju Jork, anulohen fluturimet dhe mbyllen shkollat

Stuhia e madhe e dëborës shkakton dy viktima në Nju Jork, anulohen fluturimet dhe mbyllen shkollat

Një stuhi dëbore e rrezikshme paralizoi pjesë të Nju Jorkut perëndimor dhe verior të premten. Trashësia e borës arriti në rreth 95 centimetra në disa zona të këtij rajoni, duke shkaktuar vdekjen e dy personave.

Banorët në disa pjesë të qytetit të Bafalos u zgjuan nga zhurma e erës së fortë, e shoqëruar me dëborë, vetëtima dhe bubullima të herëpashershme. Stuhia e dëborës goditi rëndë edhe qytetin e Hamburgut, ku ekipet e kërkim shpëtimit ndihmuan disa banorë të bllokuar.

Shkollat dhe stacionet e trenit u mbyllën që të ejten në Bafalo, Niagara Falls dhe Depju. Një numër i madh fluturimesh u anluan në aeroportin ndërkombëtar të Bafalos./tch/

LEXO EDHE:

Back to top button