Van Dajk: Turp i madh, terreni do të jetë i vështirë për të dy skuadrat

Kapiteni i Holandës, Virxhil van Dijk  thotë se gjendja e dobët e fushës në Volksparkstadion përpara ndeshjes hapëse të Euro 2024 kundër Polonisë të dielën është “turp”.

Të dyja skuadrat kanë shprehur shqetësime për terrenin dhe asnjëra palë nuk ka zhvilluar seancën e fundit stërvitore para ndeshjes në stadiumin e Hamburgut.

 

“Ne nuk e dimë ende saktësisht nëse fusha është shumë e keqe,” tha Van Dijk në një konferencë për shtyp të shtunën, duke thënë se ishte e ngjashme me fushën e përdorur për miqësoren e Holandës kundër Gjermanisë në Frankfurt në mars.

 

“Duket se fusha është e njëjtë si për ndeshjen në Frankfurt kur luajtëm kundër Gjermanisë. Shtesa e sipërme ndoshta do të shpërbëhet shpejt. Kjo është sigurisht një turp, por do të jetë një problem për të dyja skuadrat”.

 

Holandezët zhvilluan stërvitjen e tyre të fundit në bazën e ekipit të tyre në Ëolfsburg përpara se të udhëtonin për në Hamburg.

 

“Ne kemi zgjedhur të bëjmë stërvitjen e fundit në Volfsburg. Ne besojmë se mund të bësh shumë më tepër drejt një ndeshjeje sesa kur stërvitesh në stadium. Por në fund nuk duhet të ishim stërvitur këtu për shkak të terrenit ” , tha trajneri Ronald Kuman.

LEXO EDHE:

Back to top button