Vdes ish kampionia e botës në sprint, në moshën 32 vjeçare!

Ish-kampionja e botës në sprint dhe kampionia olimpike në stafetë Tori Boui ka vdekur në moshën 32-vjeçare.

“Jemi të shkatërruar nga lajmi i trishtuar që Tori Boëie ka ndërruar jetë. Kemi humbur një klient, një mik të dashur, një vajzë dhe një motër. Jemi zemërthyer dhe lutjet tona janë me familjen dhe miqtë” thuhet në deklaratën e kompanisë menaxhuese të atletes. Shkaku i vdekjes së saj ende nuk dihet.

Në Lojërat Olimpike të Rios 2016, Boui fitoi medaljen e artë me stafetën amerikane. Ajo fitoi medaljen e argjendtë në 100 metra dhe medaljen e bronztë në 200 metra.

Atletja e atletit suksesin më të madh e arriti në vitin 2017 kur u bë kampione e botës në 100 metra dhe në stafetë. Ajo gjithashtu përfundoi e katërta në kërcimin së gjati në Kampionatin Botëror në Londër.

Tori Boui fitoi medaljen e saj të parë të madhe në Kampionatin Botëror 2015 në Pekin me bronz në 100 metra. Koha e saj më e mirë mbi 100 metra ishte 10.78 sekonda./Indeksonline/

 

 

LEXO EDHE:

Back to top button