Vdes shkencëtari kryesor rus i hapësirës pasi “u helmua rëndë nga kërpudhat” – bashkëpunoi me kolegë të huaj, duke përfshirë NASA-n

Vdes shkencëtari kryesor rus i hapësirës pasi “u helmua rëndë nga kërpudhat” – bashkëpunoi me kolegë të huaj, duke përfshirë NASA-n

Një shkencëtar rus i hapësirës ka vdekur pasi dyshohet se u helmua nga kërpudhat.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, profesor Vitaly Melnikov drejtoi Departamentin e Sistemeve të Raketave dhe Hapësirës në RSC Energia, prodhuesi kryesor i anijeve kozmike në Moskë.

Dhe 77-vjeçari thuhet se u helmua nga kërpudhat e pangrënshme, sipas Moskovsky Komsomolets.

Mjekët luftuan për ta shpëtuar atë, por nuk mundën pasi ai u la duke luftuar me “helmimin e rëndë” për më shumë se dy javë.

Rrethanat e helmimit nuk janë bërë ende të ditura.

Rusia ka dëshmuar një varg vdekjesh misterioze ose të dyshimta në dy vitet e fundit që kur Vladimir Putin filloi përgatitjet për luftën e tij në Ukrainë.

Së fundmi, shefi mercenar Yevgeny Prigozhin u vra kur aeroplani me të cilin ishin ai dhe bosët e tjerë të Wagner ra nga qielli pranë Moskës.

LEXO EDHE:

Back to top button