Vdiq George Pell, kleriku që abuzoi me fëmijë

Vdiq George Pell, kleriku që abuzoi me fëmijë

Ka vdekur në moshën 81-vjeçare kardinali George Pell, dënimi i të cilit për akuzat e abuzimit të fëmijëve tronditi Kishën Katolike përpara se të pushohej.

Ish-arkëtari i Vatikanit është kleriku katolik i rangut më të lartë të Australisë dhe figura më e lartë e kishës e burgosur ndonjëherë për vepra të tilla.

Kardinali Pell, ish-kryepeshkopi katolik i Melburnit dhe Sidneit, vdiq të martën në mbrëmje në Romë pas komplikimeve nga operacioni i ijëve, raporton The Guardian.

Lajmin e ka konfirmuar kryepeshkopi i Sidnei, Anthony Fisher.

Ai ishte ministri më i lartë i financave i Vatikanit përpara se të largohej në vitin 2017 për të dalë në gjyq në Australi për shkelje të abuzimit me fëmijët. Kardinali Pell u dënua, në vitin 2018, për ngacmimin e dy djemve adoleshentë të korit në sakristinë në Katedralen e Shën Patrikut, ndërsa ishte kryepeshkop i Melburnit në vitin 1996, por gjithmonë mbajti pafajësinë e tij dhe bindjet e tij u anuluan me një vendim unanim nga Gjykata e Lartë në vitin 2020.

Vetëm disa ditë para vdekjes së tij, Pell mori pjesë në funeralin e Papa Benediktit XVI.

Ndërkohë, një hetim historik zbuloi se ai dinte për abuzimin seksual të fëmijëve nga priftërinjtë në Australi qysh në vitet 1970, por nuk arriti të ndërmarrë veprime.

Komisioni Mbretëror i Abuzimit të Fëmijëve u zhvillua për disa vite, duke intervistuar mijëra njerëz dhe gjetjet e tij u publikuan në vitin 2020. Kardinali Pell e mohoi akuzën, duke këmbëngulur se “nuk mbështetej me prova”.

Kardinali George Pell u padit nga babai i korit, shkruan BBC.

Kryepeshkopi i Melburnit Peter Comensoli i bëri homazhe kardinalit Pell si “një udhëheqës shumë domethënës dhe me ndikim të Kishës”.

LEXO EDHE:

Back to top button