Vendi që do të rrëzojë Francën nga froni: Deri në vitin 2040 do të bëhet vendi më i vizituar në botë

Vendi që do të rrëzojë Francën nga froni: Deri në vitin 2040 do të bëhet vendi më i vizituar në botë

Franca – me peizazhin e saj plot ngjyra të fshatrave të çuditshëm rurale, qyteteve magjepsëse bregdetare dhe qyteteve historike – është një destinacion lehtësisht i arritshëm gjatë gjithë vitit dhe tërheq vizitorë nga e gjithë bota në përzierjen e saj të përsosur të kulturës, historisë dhe hijeshisë.

Prandaj nuk është për t’u habitur që raporti 2023 i GlobalData njoftoi se është në rrugën e duhur për t’u bërë vendi më i vizituar deri në vitin 2025, kur 93.7 milionë udhëtarë ndërkombëtarë parashikohen të vizitojnë vendin çdo vit.

Megjithatë, pozicioni i saj në radhë të parë mund të jetë jetëshkurtër , sepse sipas raportit të titulluar “Udhëtarët dhe destinacionet e brezit të ardhshëm”, i cili u krye bashkërisht nga Google dhe Deloitte, ekziston një vend tjetër që do të tërheqë edhe më shumë vizitorë. deri në vitin 2040 , dhe kjo është Spanja, shkruan “Conde Nast Traveller”.

Aktualisht në vendin e dytë, destinacioni evropian Spanja – tashmë e njohur për hotelet e saj miqësore për familjen, plazhet me rërë ngjyrë mjalti dhe opsionet e panumërta të ngrënies – parashikohet të mirëpresë 110 milionë turistë në brigjet e saj çdo vit.

Foto: Wikimedia Commons

Pasojnë Franca (105 milionë) dhe Shtetet e Bashkuara (100 milionë).

Dhe nuk është e vështirë të kuptosh pse do të ndodhte kjo. Me një mesatare prej 300 ditësh me diell në vit, Spanja është veçanërisht e popullarizuar me britanikët që janë në gjendje të blejnë bileta të lira avioni. Gjatë muajve të verës, temperaturat mund të rriten deri në të 30-at, madje edhe dimrat këtu vijnë me një dozë të shëndetshme të vitaminës D.

Një parashikim prej 110 milionë vizitorësh do të nënkuptonte një rritje prej mbi 24 për qind, me rreth 84 milionë njerëz që shkojnë në Spanjë – tashmë një numër rekord për rajonin – kjo ka nxitur hapjen e një numri restorantesh, baresh dhe hotelesh të reja për të akomoduar të gjithë. shumica e turistëve.

Foto: Flickr

Spanja u vizitua nga 6.3 milionë turistë ndërkombëtarë vetëm në mars të këtij viti , 21 për qind më shumë se në të njëjtën periudhë të vitit 2023, sipas të dhënave të publikuara nga Instituti Kombëtar i Statistikave (INE). Vendi theu gjithashtu rekordin e tij për shpenzimet turistike gjatë të njëjtit muaj, me vizitorët e huaj që sollën afro 8.65 miliardë euro, një rritje prej 29.7 përqind krahasuar me marsin e vitit të kaluar.

Për momentin, megjithatë, Franca mbetet vendi më i vizituar në botë. Siç thotë Hannah Free, analiste e udhëtimeve dhe turizmit në GlobalData: “Së bashku me Italinë dhe Spanjën, Franca përfaqëson një segment të rëndësishëm rritjeje në Evropën Perëndimore. Vendi nuk është i popullarizuar vetëm me udhëtarët nga vetë Evropa – veçanërisht nga Britania e Madhe, Gjermania dhe Belgjika – por është gjithashtu i popullarizuar me vizitorët nga më larg, duke përfshirë Kinën dhe Shtetet e Bashkuara. Në fakt, Franca është një nga destinacionet kryesore të Evropës Perëndimore për udhëtarët amerikanë”.

 

LEXO EDHE:

Back to top button