VIDEO/ Rusët thyejnë rekord, hidhen me parashutë nga stratosfera

VIDEO/ Rusët thyejnë rekord, hidhen me parashutë nga stratosfera

Tre rusë thyen një rekord botëror javën e kaluar duke u hedhur me parashutë nga stratosfera e Tokës në Polin e Veriut.

Mikhail Kornichenko, Alexander Linik dhe Denis Yefremov u hodhën nga një avion Ilyushin-76 në një lartësi prej 10,500 metrash dhe ranë lirisht për rreth dy minuta e gjysmë përpara se të hapnin parashutat e tyre 1,000 metra mbi tokë.

Ata u ulën pranë bazës polare ruse Barneo, ku Chaplin tha se ishin në gjendje të fuqizonin një server duke përdorur gjeneratorë me naftë dhe të lidheshin me një satelit. Pajisjet më herët ishin hedhur nga një lartësi më e ulët.

Komunikimet në Arktik ka të ngjarë të bëhen më të rëndësishme pasi vendet përfshirë Rusinë, Shtetet e Bashkuara dhe Kinën konkurrojnë për burime, rrugë tregtare dhe avantazhe ushtarake.

 

 

 

LEXO EDHE:

Back to top button