Zelensky akuzon Putinin se po përpiqet të fajësojë Ukrainën për sulmin në Moskë

Zelensky akuzon Putinin se po përpiqet të fajësojë Ukrainën për sulmin në Moskë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se presidenti “i mjerë” rus Vladimir Putin priti gjatë natës përpara se t’u drejtohej publikisht rusëve, vetëm për të akuzuar Ukrainën se kishte gisht në sulmin terrorist në një sallë koncertesh pranë Moskës.

Të shtunën, Putin i tha popullit rus se autorët e sulmit të bashkisë së qytetit Crocus ishin përpjekur të fshiheshin dhe u zhvendosën drejt Ukrainës, ku, sipas të dhënave paraprake, ishte përgatitur një dritare për ta në anën ukrainase për të kaluar kufirin.

Zelensky dhe disa zyrtarë ukrainas kanë mohuar me forcë se Ukraina ka ndonjë lloj përfshirje në sulm.

Në fjalimin e tij të natës, Zelensky tha gjithashtu se rusët “kanë ardhur në Ukrainë, djegin qytetet tona – dhe përpiqen të fajësojnë Ukrainën”.

LEXO EDHE:

Back to top button