Zelensky për sulmin raketor rus: Ukraina ka nevojë për sisteme të avancuara të mbrojtjes ajrore

Zelensky për sulmin raketor rus: Ukraina ka nevojë për sisteme të avancuara të mbrojtjes ajrore

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, pas një sulmi të ri raketor rus në Kiev ka thënë se Ukraina ka nevojë për sistemet e avancuara të mbrojtjes ajrore.

Këtë e ka thënë kreu i shtetit në faqen e tij në Facebook, transmeton Ukrinform.

“Sulm i ri raketor rus në Kiev. Mbi 30 raketa u rrëzuan, duke përfshirë një raketë balistike të lëshuar nga ajri. Kishte njerëzit që u plagosën dhe të gjithë po marrin ndihmën e nevojshme”, tha Zelensky.

Ai theksoi se Rusia kryen terror të tillë çdo ditë e natë.

“Është e mundur t’i jepet fund nëpërmjet unitetit global. Kur na ndihmon me sistemet e mbrojtjes ajrore. Terroristët rusë nuk kanë raketa të afta të anashkalojnë Patriot dhe sisteme të tjera kryesore botërore,” tha Zelensky.

Sipas tij, “kjo mbrojtje kërkohet tani në Ukrainë. Nga Kievi në Kharkiv, Sumy në Kherson dhe Odesa në rajonin e Donetskut. Kjo është plotësisht e mundur nëse partnerët tanë tregojnë vullnet të mjaftueshëm politik.”

“Ne duhet të dëshmojmë se terrori është gjithmonë humbësi. Ne duhet t’i dëshmojmë Rusisë se ajo do të detyrohet të pranojë jetën normale të lirë në Ukrainë. Ne kemi nevojë për mbështetjen e partnerëve tanë. Dhe unë jam mirënjohës për të gjithë në botë që me të vërtetë ndihmojnë”, tha Zelensky.

Më 21 mars, njësitë raketore anti-ajrore të Forcave Ajrore të Ukrainës dhe grupet e lëvizshme të zjarrit të Forcave të Mbrojtjes të Ukrainës kapën dy raketa balistike dhe 29 raketa lundrimi të lëshuara nga forcat armike.

Raketat erdhën nga veriu dhe drejtimi kryesor i sulmit ishte Kievi. Trembëdhjetë persona u plagosën në kryeqytetin ukrainas.

LEXO EDHE:

Back to top button