Zelensky: Rusët po përpiqen të na shkatërrojnë dhe të na fshijnë nga faqja e dheut

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky reagoi këtë mëngjes ndaj lajmeve për shpërthime në të gjithë vendin, duke thënë se rusët “po përpiqeshin të shkatërronin” Ukrainën.

– Ata po shkatërrojnë njerëzit tanë që po flenë në shtëpi në Zaporozhye. Ata vrasin njerëz që shkojnë për të punuar në Dnieper dhe Kiev. Alarmi ajror nuk ulet në të gjithë Ukrainën. Ata po përpiqen të na shkatërrojnë dhe të na fshijnë nga faqja e dheut, tha Zelenski.

Anton Gerashchenko, një këshilltar i ministrit të brendshëm të Ukrainës, postoi pamjet në Twitter pas sulmeve në Kiev.

– Ata po shkatërrojnë njerëzit tanë që po flenë në shtëpi në Zaporozhye. Ata vrasin njerëz që shkojnë për të punuar në Dnieper dhe Kiev. Alarmi ajror nuk ulet në të gjithë Ukrainën. Ata po përpiqen të na shkatërrojnë dhe të na fshijnë nga faqja e dheut, tha Zelenski.

Anton Gerashchenko, një këshilltar i ministrit të brendshëm të Ukrainës, postoi pamjet në Twitter pas sulmeve në Kiev.

Sipas tij, pesë persona janë konfirmuar të vdekur dhe 12 të plagosur nga sulmet në Kiev.

Mykhailo Podolyak, një këshilltar i Presidentit Volodymyr Zelensky, tha se “sulmet e qëllimshme” në qendër të Kievit, si dhe sulmet në Zaporozhye në jug dhe Dnieper në Ukrainën qendrore, ishin dëshmi të mëtejshme të “papërshtatshmërisë terroriste” të Kremlinit.

– Rusia nuk është e aftë të luftojë në fushën e betejës, por është në gjendje të vrasë civilë. Në vend të bisedimeve, na duhen mbrojtje ajrore, MLRS, raketa me rreze më të madhe veprimi, theksoi ai.

 

LEXO EDHE:

Back to top button