Zelensky shkarkon shefin e sigurisë

Zelensky shkarkon shefin e sigurisë

Presidenti i Ukrainws, Volodymyr Zelensky, ka shkarkuar sekretarin e Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës (RNBO).

Oleksiy Danilov u zëvendësua nga Oleksandr Lytvynenko, kreu i Shërbimit të Inteligjencës së Jashtme.

Danilov ishte kryetar i bashkisë së Luhanskut midis 1994 dhe 1997, përpara se të drejtonte administratën shtetërore rajonale të Luhansk nga viti 2005 deri në 2006.

Lytvynenko ka udhëhequr Shërbimin e Inteligjencës së Jashtme që nga korriku 2021.

LEXO EDHE:

Back to top button