Zgjedhjet në Francë: E majta në krye, e djathta ekstreme e kufizuar

Zgjedhjet në Francë: E majta në krye, e djathta ekstreme e kufizuar

Njerëzit presin rezultatet e raundit të dytë të zgjedhjeve parlamentare në Nante, në Francën perëndimore, 7 korrik 2024.

Në raundin e dytë të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Francë më 7 korrik, sipas vlerësimeve të para të exit polls, koalicioni i majtë Fronti i Ri Popullor fitoi më shumë vota përpara kampit të presidentit Emmanuel Macron dhe të djathtës ekstreme, në mënyrë që asnjë bllok nuk do të ketë shumicën absolute për një qeverisje të pavarur, shkruan France Press.

Në Asamblenë Kombëtare të Francës, e cila ka gjithsej 577 deputetë, janë votuar 501 vende parlamentare.

Në raundin e parë të 30 qershorit u zgjodhën vetëm 76 deputetë.

Partia e ekstremit të djathtë Asambleja Kombëtare hyn në parlament me numrin më të madh të deputetëve ndonjëherë (midis 115 dhe 155), por mbetet larg marrjes së pushtetit, duke postuar një rezultat zhgënjyes në krahasim me përparimin e saj në raundin e parë shtatë ditë më parë.

Me 172 deri në 215 deputetë, sipas vlerësimeve të para të institutit të kërkimit të opinionit publik, aleanca e majtë e Frontit të Ri Popullor, e përbërë nga parti që nuk bien dakord për disa çështje, bëhet papritur forca kryesore politike në vend. .

Jordan Bardella, kreu i partisë së ekstremit të djathtë Mbledhja Kombëtare, tha sonte pas zgjedhjeve se aleancat e panatyrshme e shtynë vendin në krahët e ekstremit të majtë.

Në fjalimin e tij të parë para mbështetësve pas shpalljes së rezultateve, Bardella kritikoi “aleancën e panatyrshme” dhe “të pandershme” që ai tha se i privoi popullit francez fitoren në Asamblenë Kombëtare.

“Sonte këto aleanca po e hedhin Francën në krahët e ekstremit të majtë të Jean-Luc Mélenchon (udhëheqës i Frontit të Ri Popullor, NFP)”, tha Bardella.

Presidenca franceze tha se presidenti Emmanuel Macron aktualisht është duke analizuar rezultatet e fundit të zgjedhjeve dhe do të presë derisa të plotësohet fotografia e vendeve parlamentare përpara se të marrë vendime të mëtejshme.

Pjesëmarrja në votime deri në orën 16:00 ishte 59.71 për qind, që është pjesëmarrja më e lartë në zgjedhjet parlamentare që nga viti 1981 (61.4 për qind), e cila solli të majtën në pushtet.

Që nga fillimi i fushatës, Franca është zhytur në një atmosferë toksike, e karakterizuar nga ofendime, sulme fizike ndaj kandidatëve dhe fjalime raciste dhe antisemite.

Në Francë në rast protestash do të mobilizohen 30 mijë policë, nga të cilët 5000 në Paris. Shumë pronarë dyqanesh në qytete mbrojtën vitrinat e tyre.

Asambleja Kombëtare dhe aleatët e saj fituan më shumë vota në raundin e parë shtatë ditë më parë (33 përqind), e ndjekur nga këshilli i majtë i Frontit të Ri Popullor me 28 përqind dhe kampi i Presidentit Emmanuel Macron me 20 përqind.

Zgjedhjet u mbajtën në përgatitje për Lojërat Olimpike dhe Paraolimpike në Paris, të cilat fillojnë më 26 korrik.

Macron shpërndau parlamentin dhe shpalli zgjedhjet për 9 qershor, pas fitores së Asamblesë Kombëtare në zgjedhjet e Parlamentit Evropian dhe paraqitjes së dobët të partisë së tij liberale Rilindja. / rel

LEXO EDHE:

Back to top button