Zgjedhjet në Izrael, votuesit arabë mund të jenë vendimtarë

Zgjedhjet në Izrael, votuesit arabë mund të jenë vendimtarë

Izraelitët janë thirrur për në kutitë e votimit në zgjedhjet e pesta legjislative në pesë vjet.

Sondazhet e fundit tregojnë se blloqet e ndryshme janë shumë afër njëra-tjetrës dhe një element do të jetë vendimtar: pjesëmarrja e komunitetit arab, i cili përbën 20 për qind të popullsisë së Izraelit, shkruan France24, përcjell Telegrafi.

Politikanët izraelitë bënë fushatën e tyre të fundit të martën, ndërsa vendi mban zgjedhjet e tij të pesta në më pak se katër vjet, me ish-kryeministrin Benjamin Netanyahu që pret një rikthim.

Lideri 73-vjeçar i partisë Likud shërbeu si kryeministër për më shumë se kushdo në historinë e Izraelit përpara se të rrëzohej nga pushteti në qershor të vitit 2021 nga një koalicion i ndarë ideologjikisht i krijuar nga kryeministri aktual Yair Lapid.

Kjo aleancë zgjati vetëm një vit, duke shkaktuar votimin e së martës, i cili do të shohë Netanyahun dhe aleatët e tij të përpiqen të sigurojnë shumicën parlamentare prej 61 vendesh në Knesset-in prej 120 vendesh, që u ka shmangur vazhdimisht.

Dhe sondazhet përfundimtare parazgjedhore, të publikuara të premten, nënvizuan se Izraeli mbetet i zhytur në një epokë të paprecedentë bllokimi politik.

I ashtuquajturi “blloku Netanyahu” u parashikua të merrte 60 vende në tre sondazhe, nga Channel 12 i Izraelit, Channel 13 dhe rrjeti Kan.

Sondazhet sugjeruan 56 vende për partitë anti-Netanyahu dhe katër vende për një aleancë partish të udhëhequra nga arabët që nuk pritet të mbështesin asnjë qeveri izraelite.

Nëse rezultati përfundon përgjatë këtyre linjave, me asnjë kamp që nuk arrin 61 vende, Izraeli potencialisht mund të drejtohet drejt zgjedhjeve të reja, të gjashta brenda disa muajsh.

Gati 6.8 milionë izraelitë janë regjistruar për të votuar, 210,000 më shumë nga zgjedhjet e fundit në mars 2021.

LEXO EDHE:

Back to top button