Zjarr i madh në Teksas: Ngordhin mijëra bagëti, dy persona të vdekur

Zjarr i madh në Teksas: Ngordhin mijëra bagëti, dy persona të vdekur

Mijëra bagëti janë vrarë në një zjarr të furishëm në Teksas, zjarri i dytë më i madh në historinë e SHBA. Zjarri, i cili shtrihet mbi 1.1 milion hektarë, ka shkrirë shtyllat e dritës dhe ka shkatërruar shtëpi. Dy persona janë konfirmuar të vdekur nga zjarri, i cili është vetëm 5% i kontrolluar. Banorët e Teksasit të Veriut janë paralajmëruar se zjarri mund të përkeqësohet gjatë fundjavës, i nxitur nga lagështia e ulët dhe erërat e forta.

Mijëra kafshë besohet se kanë ngordhur. Është e trishtueshme. Është thjesht një situatë e trishtuar, e trishtuar,” tha komisioneri i bujqësisë në Teksas, Sid Miller.

Teksasi është prodhuesi më i madh i bagëtive në vend, dhe mbi 85% e tufës së shtetit është në Panhandle.
Fermerët e bagëtive në zonë po përpiqeshin të enjten për të shpëtuar veten dhe bagëtinë e tyre, ndërsa zjarri përvëloi kullotat përreth tyre. Richard Murray vëzhgon tokën e djegur pasi zjarret historike të Teksasit përfshiu qytetin e tij. Sipas Departamentit Amerikan të Bujqësisë, Teksasi është shtëpia e 12 milionë bagëtive. Zyrtarët e Teksasit thanë se humbjet do të jenë shkatërruese për prodhuesit individualë pasi kullotat për ushqim dhe ndërtesat e fermave janë shkatërruar.

“Megjithatë, ndikimi i përgjithshëm, duke përfshirë çmimet në dyqanin ushqimor, ka të ngjarë të jetë i pavërejshëm. Ne nuk kemi ende ndonjë shifër të mirë se cilat janë humbjet thjesht sepse zjarret po digjen ende por për sa i përket të gjithë tufës dhe industrisë në SHBA, ajo do të jetë relativisht e vogël,” tha David Anderson, një ekonomist i zgjerimit në Texas.

LEXO EDHE:

Back to top button