Zyrtari i NATO-s: Lufta në Ukrainë tregon të ardhmen e luftës

Zyrtari i NATO-s: Lufta në Ukrainë tregon të ardhmen e luftës

Lufta e vazhdueshme në Ukrainë tregon se si duket e ardhmja e luftës, sipas David van Weel, ndihmës sekretarit të përgjithshëm të NATO-s për sfidat e reja të sigurisë.

Megjithëse armët konvencionale, duke përfshirë tanket dhe artilerinë, dhe taktikat si gërmimi i llogoreve janë përdorur gjerësisht në fushën e betejës, teknologjitë moderne të ofruara për Ukrainën nga aleanca që nga viti 2014 kanë luajtur një rol kyç në rritjen e qëndrueshmërisë së Kievit kundër Moskës, tha David van Weel për Anadolu Agency.

Kur filloi lufta në Ukrainë më 24 shkurt, sulmet ruse nuk ishin të kufizuara në objektiva të prekshëm, tha van Weel, duke nënvizuar se Moska goditi gjithashtu hapësirën kibernetike të vendit.

Ndihma nga NATO, si dhe kompanitë private të teknologjisë, i mundësoi Kievit të zmbrapste përpjekjet ruse, shtoi ai.

Van Weel vuri në dukje se inteligjenca artificiale (AI) gjithashtu forcoi reagimin e ukrainasve ndaj sulmeve duke i informuar ata për vendndodhjen dhe synimet e trupave ruse.

Ai nënvizoi se NATO ka ekosistemin më të zhvilluar të inovacionit, i cili përfshin disa nga universitetet dhe kompanitë më të mira të teknologjisë në botë.

Ajo që është e rëndësishme është përkthimi i potencialit dhe teknologjive të tyre në përdorim ushtarak, tha van Weel, duke shtuar se ky ka qenë një nga prioritetet e aleancës.

I pyetur veçanërisht për dronët e prodhimit turk të përdorur nga Ukraina në fushën e betejës, zyrtari i lartë i NATO-s tha se ata “po luanin një rol të madh në Ukrainë”.

Ai nënvizoi se industria e dronëve në Türkiye “është një shembull shumë i mirë i ekosistemit shumë të gjallë të inovacionit që keni këtu”.

“Është një shembull i mirë se çfarë mund të bëjë inovacioni në luftën e ditëve moderne.”

LEXO EDHE:

Back to top button