16 raste të reja me COVID në Shqipëri, autoritet apelojnë për marrjen e vaksinës për të frenuar Deltën

Në 24 orët e fundit në Shqipëri janë konfirmuar 16 raste të reja me COVID nga 2760 testime të kryera në total.

- Advertisements -

Aktualisht janë 283 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin. Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 11 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv. Janë shëruar 13 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,152 që nga fillimi i epidemisë.

Nisur nga konfirmimi i rasteve të para me variantin Delta në Shqipëri, Ministria e Shëndetësisë u drejtohet qytetarëve me apel që të marrin vaksinën për të frenuar përhapjen e saj. MSH thekson se vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit si dhe shmangin fatalitetet.

LEXO EDHE:

Back to top button