16 viktima nga sulmet ruse në Kharkiv, Zelensky thirrje ndërkombëtarëve të marrin pjesë në samitin e paqes

16 viktima nga sulmet ruse në Kharkiv, Zelensky thirrje ndërkombëtarëve të marrin pjesë në samitin e paqes

Zelensky u ka bërë thirrje liderëve botërorë të marrin pjesë në “samitin e paqes” të Ukrainës pas sulmit vdekjeprurës në Kharkiv, ku 16 persona humbën jetën dhe dhjetëra të tjerë mbetën të plagosur.

Zelensky i bëri thirrje veçanërisht presidentit amerikan, Joe Biden, dhe udhëheqësit kinez, Xi Jinping, që të marrin pjesë në samitin, i cili do të fillojë më 15 qershor.

Biden nuk e ka konfirmuar ende pjesëmarrjen e tij dhe nuk dihet nëse Kina do të marrë pjesë, “negociatat janë duke vazhduar” për pjesëmarrjen e Pekinit, tha ndihmësi i Zelensky, Mykhailo Podolyak në një intervistë javën e kaluar.

Gjatë javëve të fundit, Rusia ka intensifikuar sulmet në Kharkiv, një qytet 20 milje larg kufirit me Ukrainën. Edhe pse jeta në qytet vazhdon, sulmet vdekjeprurëse janë bërë pjesë e jetës së përditshme.

Rajoni i Kharkiv ka qenë gjithashtu fokusi i një ofensive të re ruse gjatë dy javëve të fundit, me mijëra banorë që janë larguar nga shtëpitë e tyre.

LEXO EDHE:

Back to top button