Kanella – një zëvendësues i shëndetshëm i sheqerit, zvogëlon dëshirën për ëmbëlsirat

Kanella është një erëz popullore që ngjall një ndjenjë ngrohtësie dhe rehatie. Nga roletë e deri te kafeja me kanellë, ka shumë mënyra për të shijuar këtë erëz të ngrohtë dhe me drurë. E nëse ju themi se me ndihmën e kësaj erëze aromatike mund të zbusni dëshirën për ëmbëlsirat apo edhe ta humbisni plotësisht dëshirën për to, besojmë se do t’ju pëlqejë edhe më shumë.

Kanella është një erëz e shijshme e marrë nga lëvorja e brendshme e pemës së kanellës. Zakonisht përdoret si erëz aromatike dhe si shtesë e pjatave të ëmbla dhe të shijshme, si dhe pijeve të nxehta dhe të ftohta. Por përveç shijes së mrekullueshme dhe aromës së mahnitshme, kjo erëz e gjithanshme mund të na ofrojë shumë më tepër.

Përkatësisht, kanella përmban shumë polifenole antioksidante dhe veti anti-inflamatore. Antioksidantët mund të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve duke mbrojtur qelizat nga radikalet e lira. Përveç kësaj, kanella është një mënyrë ideale për të reduktuar përdorimin e sheqerit në dietë. E disponueshme në formën e shkopinjve ose pluhurit, kjo erëz ka një shije natyrale të ëmbël, duke e bërë atë një zëvendësues ideal të sheqerit. Përveç kësaj, u jep një shije të veçantë frutave, çokollatës, si dhe ëmbëlsirave me kafe. Mund të shtohet edhe në pjata të shijshme si salcat dhe madje edhe sallatat, ose thjesht mund ta spërkatni me mollë të prera në feta.

Përveç shijes së mrekullueshme, kanella ka edhe shumë përfitime të tjera shëndetësore. Jo vetëm që parandalon urinë, por gjithashtu ul në mënyrë drastike nivelin e kolesterolit dhe sheqerit në gjak. Një nga vetitë shëruese të kanellës është se mund të parandalojë mpiksjen e gjakut sepse pengon lirimin e një acidi yndyror inflamator të quajtur acid arachidonic. Për shkak të kësaj vetie, është një agjent natyral anti-inflamator. Përveç kësaj, kanella ka shumë veti efektive antimikrobike që mund të ndalojnë rritjen e kërpudhave dhe baktereve, dhe kanella është e njohur për lehtësimin e tretjes.

Fibrat dhe kalciumi ndihmojnë në largimin e kripërave biliare nga trupi, kështu që kanella ndihmon në mbrojtjen e zorrës së trashë dhe sistemit tretës. Përveç kësaj, kanella është e dobishme edhe për funksionin e trurit – aroma e saj e fortë mund të stimulojë aktivitetin e trurit dhe të përmirësojë proceset njohëse si vëmendja, kujtesa dhe më shumë.

LEXO EDHE:

Back to top button