Ish-kampioni i Europës detyrohet t’i japë fund karrierës

Mbrojtësi i Bajernit dhe kombëtares së Gjermanisë, Holger Badshtuber, është detyruar t’i japë fund karrierës edhe pse pritej të luante shumë më gjatë dhe të arrinte suksese edhe më të mëdha në jetë. Badshtuber luajti për Bajernin për tetë vjet dhe fitoi një pjesë të vogël të trofeve gjatë asaj kohe. Me Bajernin, 33 vjeçari fitoi gjashtë tituj kampion dhe u bë kampion i Europës, duke fituar Ligën e Kampionëve në vitin 2013.

Megjithatë, atëherë filluan problemet e pabesueshme të dëmtimeve. Në vitin 2017, Shtutgarti vendosi t’i jepte një shans, kur e transferuan nga Bayerni, por aty u shtuan problemet. Në katër vjet, Badshtuber zhvilloi vetëm 61 paraqitje në të gjitha garat për Shtutgartin dhe ishte më shumë ashtë fushës. Shtutgarti e la të shkojë në Luzern, por ai nuk luajti mirë as në Zvicër. E gjithë kjo iu bë e lodhshme, ndaj vendosi t’i jepte fund karrierës.

Në karrierën e tij, ai humbi 212 ndeshje për shkak të lëndimeve, sipas të dhënave të Transfermarkt. Së fundi ai i dha lamtumirë me fjalë emocionuese.

“Në fund të ditës, mund të shikoj prapa në një kapitull shumë të suksesshëm në jetën time, por do të doja të kisha pasur më pak lëndime”, tha Badshtuber.

Ai luajti 31 ndeshje për kombëtaren gjermane dhe luajti në kampionate evropiane dhe botërore. Ai fitoi 16 trofe me Bajernin.

LEXO EDHE:

Back to top button