5 arsye pse mund të shtoni peshë ‘pa dashje’

5 arsye pse mund të shtoni peshë ‘pa dashje’

Shtimi në peshë mund të jetë zhgënjyes, veçanërisht kur nuk e dini se çfarë e shkakton atë. Ndërsa dieta zakonisht luan rolin më të madh në shtimin e peshës, faktorë të tjerë si stresi, mungesa e gjumit dhe marrja e medikamenteve të caktuara mund të kontribuojnë gjithashtu.

Këtu janë disa nga shkaqet e shtimit të paqëllimshëm të peshës.

1. Ju hani shumë ushqime të përpunuara: Përfshihen mish i tymosur, djathë, bukë të freskët, proshutë, arra të kripura ose sheqerna, birrë dhe verë.
2. Ju hani shumë sheqer.
3. Nuk flini mjaftueshëm.
4. Jeni të stresuar.
5. Ju hani shumë kalori, pasi ngrënia e tepërt mbetet një shkak kryesor i shtimit të peshës.

Disa mënyra për të ndihmuar në shmangien e teprimit të ushqimit përfshijnë:

duke i kushtuar vëmendje shenjave të urisë dhe ngopjes duke ngënë me kujdes
duke ndjekur një dietë të pasur me fibra dhe proteina të pasura me ushqime bimore
pirja e ujit në vend të pijeve të pasura me kalori
duke rritur nivelin e aktivitetit tuaj

LEXO EDHE:

Back to top button