5 qytete të fuqishme që u zhdukën pa lënë gjurmë

Tanis, Helica, El Dorado dhe Roanoke përmenden shpesh në burimet historike, por studiuesit janë ende në kërkim të vendndodhjeve të tyre të sakta dhe të hetojnë se çfarë ndodhi me banorët e tyre.

Mohenjo Daro

Athina, Teba, Roma dhe qytete të tjera të mëdha lanë pas dëshmitë e dominimit të tyre kulturor, arsimor dhe politik në ndërtesat dhe objektet që ekzistojnë sot. Por ka edhe qytetërime të tjera historike që ishin gjithashtu shumë të suksesshme – dhe më pas – u zhdukën. Ish-kryeqyteti i dinastive egjiptiane, qendra fetare dhe kulturore helene, bastioni i parë anglez në Amerikë dhe shumë qytete të tjera të lashta – të gjitha u zhdukën pa lënë gjurmë.

Legjendat e ekzistencës së tyre kanë qarkulluar në qarqet shkencore prej shekujsh. Relativisht kohët e fundit, arkeologët kanë filluar të zbulojnë sekretet e tyre të humbura prej kohësh. Pak nga pak dalin historitë e tyre të pakapshme. Këtu janë disa gjetje të reja.

Një metropol në luginën pjellore të Indus

Qytetërimi i Luginës së Indus, i barabartë në fuqi me Mesopotaminë dhe Egjiptin e lashtë, mbretëroi rreth vitit 2500 p.e.s. dhe 1700 para Krishtit. në territorin që sot më së shumti i takon Pakistanit. Me kalimin e kohës, Mesopotamia dhe Egjipti u zhvilluan, pushtuan dhe u bashkuan me kultura të tjera. Por qytetërimi i Luginës së Indus, më i madhi nga të tre, ra dhe u zhduk. Askush nuk e di pse.

Njerëzit e Luginës së Indus përfituan nga toka shumë pjellore e fushës së lumit Indus dhe tregtia nga Mesopotamia e afërt. Dy qytete, Harappa dhe Mohenjo-Daro, të cilat dikur strehonin 40,000 deri në 50,000 njerëz, dëshmojnë për sofistikimin dhe ndjenjën e tyre të planifikimit urban. Banorët ishin bujq, tregtarë dhe zejtarë. Kultura ishte e shkolluar, me një skenar të përpunuar që mbetet kryesisht i padeshifruar. Risitë e rëndësishme përfshinin peshat dhe masat e standardizuara dhe gdhendjen e vulave në gurë.

Një qytetërim i tillë dukej gati për t’u përhapur në rajonet pjellore rreth tij. Megjithatë, rreth vitit 1900 para Krishtit, pushtuesit fshinë qytetin e madh të Mohenjo-Daro. Dhe, sipas sedimentit të lumit të analizuar së fundmi në Detin Arabik, musonet e forta gjatë ngrirjes së Arktikut mund të kenë shtyrë qytetërimin në kodra. Arkeologët vazhdojnë të gërmojnë, duke kërkuar të dhëna për të bashkuar historinë e kësaj kulture misterioze.

Kryeqyteti i Egjiptit dhe një qendër e suksesshme tregtare

Thesari i zbuluar në qytetin antik të Tanis, i vendosur në deltën e Nilit në verilindje të Kajros, përfshin një kompleks varresh mbretërore të mbushura me maska ​​ari, xhevahire, arkivol argjendi dhe thesare të tjera të krahasueshme me atë të mbretit Tutankhamun. E megjithatë, pak njerëz kanë dëgjuar për këtë vend spektakolar arkeologjik. Lexuesit e Testamentit të Vjetër mund ta njohin atë si Soan, dhe sot ky qytet i vogël quhet San el-Hagar.

Qyteti historik i Tanis ishte kryeqyteti i Egjiptit kur sundohej nga Dinastia e 21-të. Ishte gjithashtu një qendër e pasur tregtare shumë kohë përpara ngritjes së Aleksandrisë. Dhe pastaj, kur lumi ndryshoi rrjedhën e tij, ai u zhduk nën rërë.

Eksploruesit evropianë në shekullin e 19-të filluan të zbulojnë pjesë të qytetit, por zbulimet më spektakolare erdhën në vitin 1939, kur arkeologu francez Pierre Monte zbuloi një kompleks varresh mbretërore që përmbanin tre dhoma varrimi të paprekura. Fatkeqësisht, Lufta e Dytë Botërore i errësoi zbulimet e tij. Megjithëse disa nga thesaret e Tanis mund të shihen sot në Muzeun Egjiptian në Kajro, dhe një liqen i shenjtë kushtuar perëndeshës Mut u zbulua në vitin 2009, shkencëtarët e dinë se ka më shumë për të zbuluar. Imazhet satelitore infra të kuqe zbulojnë më shumë struktura që janë ende në pritje për t’u zbuluar.

Një qytet-shtet helen me ndikim

Qyteti-shtet i lashtë helen Helica ishte një qendër e rëndësishme ekonomike, kulturore dhe fetare. Përmendet në “Iliada” si një nga aleatët e Agamemnonit, deri në shekullin e IV para Krishtit. drejtoi Lidhjen Akeane. Ai madje kishte koloni, duke përfshirë Sybaris në Italinë Jugore.

Sipas historianëve klasikë, në vitin 373 p.e.s. qyteti-shteti i Helicës ka pësuar një fatkeqësi. Historia thotë se për pesë ditë gjarpërinjtë, minjtë dhe krijesat e tjera u larguan nga qyteti dhe shkuan në tokë më të lartë; pastaj Helica u godit nga një tërmet. Qyteti më pas ra në tokë – oqeani u larë mbi të, duke vrarë të gjithë banorët e tij.

Qyteti i humbur është zbehur në legjendë dhe vendndodhja e tij e saktë mbetet e panjohur. Shumë eksplorues të shekujve 19 dhe 20, duke përfshirë Jacques Yves Cousteau, e kërkuan më kot atë në ujërat e Gjirit të Korinthit. Në vitin 2001, një ekip arkeologjik tërhoqi vëmendjen te një deltë e formuar nga lumenjtë që derdhen në Gji. Aty e gjetën më në fund: mure të shekullit të IV para Krishtit, monedha dhe qeramikë të groposura në baltë. Një qytet i humbur prej kohësh, frymëzimi i mundshëm për historinë e Atlantidës, është rishfaqur. Gërmimet vazhdojnë edhe sot.

Qyteti legjendar i Artë

Eksploruesit spanjollë në Amerikën e Jugut dëgjuan për legjendën e El Dorado në vitet 1500. Diku në Ande, u thanë atyre, se njerëzit indigjenë të Muisca filluan një prijës të ri duke e larë atë me ar nga koka te këmbët dhe më pas duke hedhur arin dhe smeraldët në një liqen të shenjtë. Shefi njihej si El Dorado, ose i përkthyer nga spanjishtja – The Golden One.

Aventurierë të pangopur spanjollë, gjermanë, portugezë dhe anglezë u futën në egërsitë e pafalshme të Kolumbisë, Guajanës dhe Brazilit – dhe kudo tjetër që dukej premtuese – në kërkim të këtij thesari mitik, duke vuajtur nga kafshimet e gjarpërinjve, sëmundjet dhe uria. Me kalimin e kohës, El Dorado u rrit nga një njeri në një qytet, një luginë e shtruar me ar, në pritje për t’u zbuluar. Megjithatë, Qyteti i Artë nuk u gjet kurrë.

Megjithatë, legjenda mund të ketë disa të vërteta. Liqeni i përmendur në historinë e fisit Muisca mund të jetë Liqeni Guatavita, i vendosur lart në Ande afër Bogotas. Disa objekte ari dhe gurë të çmuar janë gjetur nga ky trup uji dhe një tjetër aty pranë, por përpjekjet për të kulluar liqenin dhe për të gjetur thesarin kanë dështuar.

Kolonia e humbur fatkeqe

Në gusht 1587, një grup prej rreth 115 kolonistësh anglezë mbërriti në ishullin Roanoke, në brigjet e Karolinës së Veriut të sotme. Ata udhëhiqeshin nga guvernatori kolonial John White. Ndër kolonistët ishin djali i tij, nusja dhe më pas mbesa e tij, Virginia Derr, fëmija i parë anglez i lindur në Amerikë. Disa muaj më vonë, White lundroi në Angli për furnizime. Kur më në fund u kthye tre vjet më vonë, nuk kishte njeri në ishull. Nuk kishte shenja lufte – dhe e vetmja shenjë ishte fjala kroate, e gdhendur në një shtyllë druri. Kolonistët e humbur të Roanoke nuk janë gjetur kurrë.

Gjatë vitit 2012, u zbulua një hartë e zonës Virginia Parse e vizatuar nga John White. Ajo hartë zbuloi planet për një fortesë sekrete në fund të Albemarle Sound, që ndodhet rreth 50 milje në perëndim të Roanoke. Atje, studiuesit zbuluan një numër objektesh evropiane në dy vende pranë fshatit indian Metaquae, rreth 2 milje (3 km) larg njëra-tjetrës, të cilat janë dëshmi përfundimtare e një kolonie në vend.

Vetëm muaj më parë, një arkeolog pretendoi se kishte gjetur objekte të lidhura me kolonistët e zhdukur në ishullin e sotëm Hatteras, rreth 50 milje në jug të Roanoke – atëherë ishulli kroat, shtëpia e fisit kroat, ku kolonistët mund të jenë strehuar nga një i panjohur. rreziku. Gjetjet përfshijnë një mbajtës shpate, pjata të thyera angleze dhe një fragment të një pllake shkrimi me shkronja ende të gdhendura në të. Kolonia e parë amerikane “e humbur” mund të jetë ndarë dhe asimiluar në fshatrat vendase. Arkeologët vazhdojnë të kërkojnë të dhëna.

LEXO EDHE:

Back to top button