5 vlera për lëkurën tuaj nga lëngu i Selinos

Selinoja konsiderohet si një bimë që buron nga një familje e ngjashme me karotat dhe majdanozin. Përmban 95% ujë, proteina dhe yndyra të shëndetshme dhe shumë lëndë ushqyese e minerale përfshirë kaliumin dhe kalciumin. Të cilat janë të rëndësishme për shëndetin e zemrës, si dhe përmban folate e vitaminë K që ndihmojnë në qarkullimin e mirë të gjakut.

- Advertisment -

Por jo vetëm për shëndetin e brendshëm, efektet e kësaj bime apo me mirë lëngut të saj nuk mbarojnë këtu. Sipas ekspertëve, edhe lëkura do të përfitojë shumë vlera pas konsumimit të selinosë.

Përmirësimi i akneve
Lëngu i selinosë përmban shumë pak sheqer dhe mund të jetë një zëvendësues perfekt i pijeve të gazuara, atyre me kafeinë apo sheqerna të shtuara. Të gjithë këta përbërës lidhen ngushtë me shfaqjen e akneve dhe inflamacoinit të lëkurës. Kur konsumoni lëng selinoje jo vetëm që mbani nivelet e sheqerit të ulëta, por përfitoni edhe më shumë fibra të cilat ulin inflamacionin. Gjithashtu, lëngu i selinos është një burim i pasur i mineraleve dhe ushqyesve të tjerë parandalues për irritimet.

Qëndroni të hidratuar
Është i pasur me ujë e për rrjedhojë jeni gjithnjë të hidratuar që për lëkurën përkthehet në më shumë shëndet. Kur jeni të hidratuar lëkura juaj fillon dhe duket më e lodhur, gjë që rrit rrudhat dhe vijëzimet e lehta që ju bëjnë të dukeni më të plakur.

Lëkurë më e shëndetshme
Shumë përfitime në një gotë, lëkurë më e shëndetshme, shije e mirë he freski për organizmin vetëm në një gotë më lëng selinoje në ditë. Çfarë e plak lëkurën siç shpjeguam dhe më sipër është një dietë e pasur me sheqerna e cila rrit plakjen e lëkurës përmes një procesi të quajtur glikizim. Kjo ndodh kur sheqernat bashkëveprojnë me fijet e kolagjenit dhe elastinës për të formuar përbërjet e njohura si faktorë që sjellin plakjen e lëkurës. Kolagjeni dhe elastina janë proteina kryesore përgjegjëse për strukturën dhe fleksibilitetin e lëkurës tuaj ndaj duhet t’i ruani sa më mirë. Prandaj konsumimi i pijeve freskuese si lëngu i selinos mund t’ju shpëtojnë në luftës kundër rrudhave të padëshiruara.

Më shumë lëndë ushqyese
Ky lëng transporton në lëkurë të gjithë lëngjet e nevojshme që duhen për të qenë jo vetëm të shëndetshëm, por edhe për të eleminuar toksinat. Përveç kësaj, lëngu i selinosë është i pasur në elementë që ndihmojnë thellësisht në mirëqenien e lëkurës. Përmban fibra, zink, magnez dhe vitamina A, B, C dhe K.

Largon toksinat
Nëse doni të nxirrni toksina nga organizmi pas një nate që keni konsumuar shumë alkool, apo keni ngrënë shumë yndyra e sheqerna ky lëng është i duhuri. Kur trupi çlirohet nga toksinat, kjo reflektohet edhe në lëkurën tuaj padyshim. Mineralet si kaliumi dhe magnezi mbajnë balancën e elektroliteve dhe pH të lëkurës tuaj. Folati dhe vitaminat A dhe C luftojnë sëmundjet e ndryshme që mund të keni dhe acarimin e lëkurës. Teksa e konsumoni bëni kujdes që të ndiqni edhe një stil jetese të shëndetshëm ku përfshihet shumë ujë, fruta, perime e vitamina. Në këtë mënyrë rezultatet pozitive do t’i shihni menjëherë në trupin tuaj./AgroWeb

LEXO EDHE:

Back to top button