7 ushqimet më të mira për veshka të shëndetshme

Shëndeti i organizmit tonë varet nga shumë faktorë si stili i jetesës, stresi, gjenetika, por edhe ushqimi. Gjithashtu, marrja e disa ushqimeve mund të ketë një ndikim të madh në shëndetin e veshkave tona, funksioni kryesor i të cilave është filtrimi i gjakut dhe largimi i toksinave që dërgohen në fshikëz, e cila më pas i eliminon ato përmes urinës. Nëse biobreezes nuk funksionojnë siç duhet, mund të ndodhin pasoja të rënda.

A e dini se ka ushqime që janë vërtetuar se përmirësojnë punën e veshkave tona dhe në këtë mënyrë përmirësojnë shëndetin e tyre? Bëhet fjalë për ushqimet e mëposhtme që mjekët rekomandojnë t’i konsumojmë sa më shpesh pikërisht për shkak të ndikimit pozitiv të tyre në shëndetin e veshkave.

Këto ushqime janë:

– lakër turshi
– lulelakra
– specat
– manaferrat
– vaj ulliri
– vezë (sidomos të bardhat e vezëve)
– peshku

Secili prej këtyre ushqimeve përmban vlera ushqyese që përmirësojnë funksionin e veshkave, parandalojnë formimin e baktereve në fshikëz dhe në traktin urinar dhe ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të veshkave.

LEXO EDHE:

Back to top button