90 milionë të infektuar me koronavirus në të gjithë botën

Mbi 90 milionë persona rezultojnë të jenë të infektuar me koronavirus, që nga fillimi i pandemisë e deri më tani. Sipas të dhënave në Worldometer, në të gjithë botën janë konfirmuar 90,086,549 raste pozitive.

- Advertisment -

Prej këtyre rasteve, 1,9 milionë persona nuk kanë mundur që t’i mbijetojnë sëmundjes ndërsa rreth 64,5 milionë të tjerë janë shëruar.

Vendi më i prekur nga pandemia është SHBA ku numërohen rreth 22.7 milionë të infektuar dhe 381,480 viktima. Shtetet e Bashkuara pasohen nga India me 10,4 milionë raste pozitive dhe 151,048 raste fatale.

Ndërkohë, bota po konfirmon tashmë versionin e ri të virusit, që besohet ta ketë origjinën nga Afrika e Jugut. Ky mutacion i Covid-19, deri më tani duket se përhapet më shpejt, por  nuk ka prova se mund të jetë më agresiv apo vdekjeprurës se “origjinali.

LEXO EDHE:

Back to top button