A e dini pse zgjoheni shpesh të lodhur?!

Nuk është e pazakontë të zgjohesh i lodhur dhe për shumë njerëz nuk është asgjë që një filxhan kafe apo një dush nuk mund ta rregullojë

Megjithatë, nëse zgjoheni rregullisht të lodhur, kjo mund të shkaktohet nga një sërë gjërash.

Healthline liston disa arsye të ndryshme që mund të shkaktojnë lodhje të shpeshtë pas zgjimit.

Shanset janë që nervozizmi juaj në mëngjes është thjesht inercia e gjumit, e cila është një pjesë normale e procesit të zgjimit. Truri juaj zakonisht nuk zgjohet menjëherë pasi të keni fjetur. Ajo gradualisht kalon në një gjendje zgjimi. Gjatë kësaj periudhe tranzicioni, mund të ndiheni të mërzitur ose të çorientuar. Nëse nuk jeni të kujdesshëm, lehtë mund të bini përsëri në gjumë.

Inercia e gjumit mund të zgjasë nga disa minuta në më shumë se një orë, megjithëse zakonisht përmirësohet brenda 15 deri në 60 minuta.

Ekspozimi i dritës blu – Drita blu është çdo ndriçim artificial që lëshon gjatësi vale blu, gjë që nuk është domosdoshmërisht e keqe. Gjatë orëve të ditës, ato mund të rrisin vigjilencën dhe disponimin, por kjo nuk është atmosfera në të cilën duhet të shkoni në shtrat.

Drita blu, më shumë se çdo lloj drite tjetër, shtyp sekretimin e melatoninës, një hormon që ndihmon në rregullimin e ritmit cirkadian të trupit tuaj, që është cikli juaj gjumë-zgjim. Kjo e bën të vështirë marrjen e gjumit cilësor, gjë që mund t’ju bëjë të ndiheni të lodhur mëngjesin tjetër.

Një mjedis i dobët i gjumit mund të ketë një ndikim të madh në cilësinë e gjumit tuaj. Nëse lodhja juaj e mëngjesit shoqërohet me ngurtësi ose dhimbje në pjesë të trupit tuaj, fajin mund ta ketë dysheku juaj.

Një dhomë gjumi shumë e ftohtë ose shumë e ngrohtë mund të shkaktojë shqetësim dhe ta bëjë të vështirë për ju të bini në gjumë ose të qëndroni në gjumë. Preferenca personale duhet të ndikojë në temperaturën e dhomës së gjumit, por një dhomë më e freskët është më e mirë kur bëhet fjalë për një gjumë të mirë. Nëse ende keni probleme me gjumin, ngrohja e këmbëve me çorape mund të ndihmojë në zgjerimin e enëve të gjakut dhe rregullimin e termostatit të brendshëm.

Zakonet e të ngrënit dhe të pirit – ajo që konsumoni para gjumit mund t’ju mbajë zgjuar gjatë natës dhe t’ju bëjë të ndiheni të lodhur në mëngjes. Shumë kafeinë gjatë ditës ose shumë afër kohës së gjumit mund ta bëjë më të vështirë rënien në gjumë, si dhe të prishë vetë gjumin. Kafeja, çokollata dhe disa çajra dhe pije joalkoolike përmbajnë kafeinë. Kafeina gjithashtu mund të gjendet në medikamente të caktuara, duke përfshirë disa qetësues dhimbjesh me recetë dhe pa recetë.

Është vërtetuar se alkooli ka një efekt qetësues dhe ju bën të përgjumur, por nuk çon në një gjumë të mirë. Sipas klinikës së Cleveland, alkooli rrit numrin e herëve që zgjoheni pasi efekti i relaksimit kalon dhe ju pengon të bini në gjumë të thellë.

Çrregullime të gjumit – nëse asgjë nuk ju ndihmon në ngurtësimin tuaj të mëngjesit, mund të keni një çrregullim të padiagnostikuar të gjumit. Çrregullimet e gjumit kërkojnë diagnozë dhe trajtim nga një mjek i cili ka të ngjarë t’ju dërgojë për një test gjumi.

Çrregullimet e lëvizjes së gjumit janë gjendje që shkaktojnë lëvizje para ose gjatë gjumit, duke e bërë të vështirë gjumin. Apnea e gjumit, zakonisht apnea obstruktive e gjumit, është një çrregullim serioz i gjumit që ju bën të ndaloni frymëmarrjen periodikisht gjatë gjumit. Mund të mos jeni as të vetëdijshëm se e keni këtë gjendje.

Pagjumësia është një tjetër arsye pse zgjoheni të lodhur. Pagjumësia afatshkurtër është shumë e zakonshme dhe shpesh shkaktohet nga stresi, një ngjarje traumatike ose gjumi në një mjedis të panjohur, siç është dhoma e hotelit. Pagjumësia që zgjat një muaj ose më shumë konsiderohet si pagjumësi kronike. Mund të jetë thjesht një gjendje ose simptomë e një problemi tjetër.

LEXO EDHE:

Back to top button