A e dini se kafeja mbron nga cirroza e mëlçisë?

Konsumini i përditshëm i kafesë mbron nga ciroza e mëlçisë, kanë përfunduar shkencëtarët britanikë në një studim të botuar në revistën Alimentary Pharmacology & Therapeutics. Shkencëtarët nga Universiteti i i SouthHampton analizuan të dhënat nga nëntë studime afatgjata të gati gjysmë milioni njerëzve në gjashtë vende.

Cirroza e mëlçisë është një sëmundje e rëndë që mund të jetë fatale, sepse rrit ndjeshëm mundësinë e dështimit të funksionit të mëlçisë dhe shfaqjen e kancerit.

LEXO EDHE:

Back to top button