A është Brazili ende vendi i futbollit?

A është Brazili ende vendi i futbollit?

Me të famshmen “jogo bonito”, lojën e bukur, yjet legjendarë dhe pesë titujt rekord të kampionatit botëror, Brazili njihet si “vendi i futbollit” prej dekadash. Por a është ende kështu?

Vendi i Pele, Garrincha dhe Ronaldinho, i cili dikur mahniti botën me futbollin e tij, nuk e ka fituar Kupën e Botës që nga viti 2002. As nuk ka prodhuar një fitues të Topit të Artë që nga Kaka në 2007.

Selecao aktualisht po lufton për të siguruar vendin e tyre në Kupën e Botës 2026, me shumë në Brazil dhe më gjerë që pyesin se çfarë po ndodh.

Edhe presidenti Luiz Inacio Lula da Silva iu bashkua rishikimit kombëtar, duke pranuar se Brazili “nuk luan më futbollin më të mirë në botë”.

Cfare ndodhi?

Këndet e lojërave po zhduken

Një nga arsyet mund të jetë se gjithnjë e më pak futboll luhet në rrugë, ku disa nga të mëdhenjtë e Brazilit si Rivalinho, Zico dhe Romario janë rritur me një top.

“Askush nuk luan më në rrugë. Nuk dëgjon histori për një goditje të mrekullueshme që theu dritaren e dikujt”, tha futbollisti amator Lauro Nascimento, këmisha e tij e njollosur me baltë portokalli pasi luajti në një nga fushat e pakta të mbetura prej balte në veri të Sao Paulos.

Nascimento, një ekspert financiar 52-vjeçar që luan për Aurora lokale, theu disa gishta të këmbëve teksa luante futboll zbathur kur ishte fëmijë.

Sot lagja Villa Aurora është e mbuluar me beton. Dy ndërtesa qëndrojnë në një ish-livadh që përdorej si fushë futbolli.

“Çdo hapësirë ​​e hapur dikur mjaftonte që fëmijët të fillonin të luanin futboll. Sot ato shihen si një mundësi për të ndërtuar prona të paluajtshme”, thotë historiania e sportit Aira Bonfim.

Për akses në këndet e lojërave, fëmijët e varfër në Brazil sot shpesh varen nga shkollat, programet sociale ose akademitë e futbollit.

Sipas një studimi të vitit 2021, vetëm një në pesë akademi të tilla është falas.

Dhe shumë nga ato fusha janë sintetike, një sipërfaqe që disa thonë se është më pak e zhvilluar për teknikën e një lojtari sesa fushat e përafërta të dikurshme.

Futboll mekanik

Reduktimi i kohës së shpenzuar në sport ka pasur “ndikim të madh në futbollin tonë”, thotë analisti Euler Victor.

“Ka shumë brazilianë që luajnë në Evropë, por shumë pak yje.

Shpresa e fundit e madhe e Brazilit, Neymar shkëlqeu te Barcelona, ​​por nuk arriti ta çojë kombëtaren drejt titullit të kampionit të botës.

Brazilianët tani i lidhin shpresat e tyre te 23-vjeçari Vinicius Junior dhe fenomeni i ri Endric, i cili do t’i bashkohet atij në Real Madrid kur ai të mbushë 18 vjeç në korrik.

Brazili është ende eksportuesi më i madh i futbollistëve në botë, por ata sjellin më pak para.

Sipas të dhënave të FIFA-s, klubet vitin e kaluar kanë paguar 935.3 milionë dollarë për transferimet e 2.375 lojtarëve brazilianë, që është një rënie prej gati 20 për qind në krahasim me vitin 2018, kur numri i lojtarëve ishte më pak – 1.753.

Një pjesë e arsyes qëndron në faktin se klubet paguajnë më pak për lojtarët e rinj, por është gjithashtu fakt që ka më pak yje të spikatur.

“Teknika jonë është në rënie,” thotë Victor Hugo da Silva, një trajner në akademinë e të rinjve të Flamengos në Sao Goncalo, jo shumë larg nga Rio de Zhaneiro.

“Stili i lojës ka ndryshuar dhe kjo na ka hequr një pjesë të kreativitetit. Futbolli ynë dikur ishte kaq i gëzuar. Tani është mekanike”.

Në një fushë sintetike, ai stërvit fëmijë nga shtatë deri në dhjetë vjeç që ëndërrojnë të ndjekin gjurmët e Vinicius, nxënësit më të famshëm të asaj shkolle futbolli.

Brezat e rinj kanë ende futbollin në venat e tyre, por edhe probleme me stërvitjen, të cilat Da Silva ia atribuon stilit të jetesës dhe “varësisë” ndaj ekraneve.

Brazili, i cili ka një popullsi prej 203 milionë banorësh, ka më shumë telefona celularë se sa njerëz.

Më shumë se një e treta e fëmijëve nga mosha pesë deri në 19 vjeç janë mbipeshë ose obezë.

Robson Zimmerman, një zbulues talentesh për klubin Corinthians të Sao Paulos, thotë se futbollistët e ardhshëm përballen me kushte më të vështira, duke përfshirë nevojën për të luajtur në pozicione të shumta dhe pritshmëri të tepërta nga familja dhe media.

“Më parë, ata duhej të shqetësoheshin vetëm për të luajtur futboll”, thotë ai.

Por Leila Pereira, presidentja e rivalëve të qytetit Palmeiras, kampionët në fuqi braziliane, këmbëngul se Brazili nuk do të ndalojë kurrë së qeni një vend futbolli.

Ekipet braziliane kanë fituar pesë kampionatet e fundit të klubeve të Amerikës së Jugut, me Palmeiras që ka fituar dy prej tyre.

Klubi është djepi i Endrikut, shitja e të cilit te Real Madrid i solli 65 milionë dollarë.

“Nuk jam dakord me ata që mendojnë se (lojtarët brazilianë) kanë humbur cilësinë. Shikoni shumat astronomike që sjellin”, thotë Pereira.

Festa në favela

Për shumë njerëz, Pereira, një nga gratë më të pasura në Brazil, është fytyra e një marke të re të futbollit brazilian, më shumë si evropian, me rroga të bollshme sipas standardeve të Amerikës së Jugut dhe çmime të shtrenjta të biletave.

“Me pagat absurde të lojtarëve, klubet duhet të rrisin çmimet e biletave, gjë që përjashton tifozët si unë”, tha tifozi i Flamengos, David Santos.

Në vitin 2019, ai themeloi një klub tifozësh të përkushtuar të Flamengos nga favelat e varfra si ai.

Nga maja e një lagjeje të varfër me pamje nga rrethet e modës Copacabana dhe Ipanema, ata krijojnë një atmosferë Maracana në ditët e ndeshjeve, duke u stolisur me flamujt e klubeve, duke bërë barbekju dhe duke kënduar këngë tifozësh ndërsa shikonin lojën në një ekran gjigant.

“Futbolli është ajo që shihni këtu. Është loja e popullit. Por fëmijët e rrugës si unë nuk kanë më akses në këtë.”

LEXO EDHE:

Back to top button