A kanë ndikuar ndarjet në shëndetin tuaj?

A kanë ndikuar ndarjet në shëndetin tuaj?

Ndarja ndonjëherë është e lehtë, pasi ka ardhur koha, ndërsa herë të tjera, ndarja është një vendim i dhimbshëm, edhe nëse është i yni. Një aspekt interesant i çështjes është se ndoshta pas ndarjes, jo vetëm zemra jonë vuan emocionalisht, por shumë sisteme dhe organe të trupit mund të preken.

Hormonet

Në momentin e “lamtumirës”, gjëndrat mbiveshkore sekretojnë kortizol dhe adrenalinë, hormonet që trupi lëshon në përgjigjen “fluturo ose lufto”. Në varësi të asaj se sa e keqe është ndarja, hormonet e stresit mund të ziejnë ose të jenë rritur në qiell dhe ka të ngjarë të rrisin presionin e gjakut.

Truri

Kur shihni një foto së bashku, papritmas ndjeni një zbrazëti në stomak. Ndiheni të përzier, por nuk mund t’i hiqni sytë. Kjo ndodh sepse në momentin që patë fytyrën e tij, gjaku filloi të rrjedhë në qendrën e kënaqësisë së trurit, fushën mbuluese ventrale të trurit. Me fjalë të tjera, kohët e mira kthehen në mendjen tuaj.

Refuzimi dërgon gjak edhe në dy zona të tjera: korteksin sekondar somatosensor dhe hipofizën e pasme, të cilat përfshihen në prodhimin e dhimbjes fizike. Kjo është arsyeja pse ju mund të ndiheni sikur të dhembni gjithëpërfshirës. Gjatë rrugës dhe fillimisht i anashkaluar nga reagimet e mësipërme, korteksi i majtë paraballor fillon dalëngadalë të ndizet. Kjo pjesë e trurit është përgjegjëse për vlerësimin dhe rivlerësimin, ajo që thotë “Ndoshta në këtë mënyrë është më mirë”.

Stomaku

Sistemi ynë nervor i stresuar dërgon një sinjal për të ngadalësuar tretjen. Na dhemb barku dhe kemi zero oreks, nëse nuk është një tas me akullore, për të “nderuar” filmat klasikë amerikanë!

Sistemi i imunitetit

Stresi i pikëllimit mund të ndikojë në sistemin tonë imunitar, duke shkaktuar inflamacion që dëmton qelizat. Pjesët e sistemit imunitar që luftojnë infeksionet dhe mbajnë viruset nën kontroll fillojnë të humbasin fuqinë e tyre. Ndoshta në periudhën pas ndarjes jemi më të prirur ndaj viruseve dhe sëmundjeve të tjera.

Lëkura

E mbani mend kortizolin për të cilin po flisnim? Epo, kjo shkakton grumbullimin e sebumit nën lëkurë, i cili bllokon poret. Kjo është arsyeja pse një zhgënjim romantik shoqërohet shpesh me një krizë aknesh.

Flokët

Nëse jeni plotësisht të mbingarkuar, disa nga folikulat e flokëve në kokën tuaj mund të kalojnë në një fazë të quajtur “humbje telogjene e flokëve” ose alopecia areata. Ky është termi mjekësor për fazën në të cilën flokët ndalojnë së rrituri dhe pas një kohe fillojnë të bien.

Zemra

Stresi i papritur emocional mund të shkaktojë një ndjenjë që i ngjan një problemi në zemër. Simptomat që imitojnë ato të një ataku në zemër, të tilla si gulçimi, janë të përkohshme dhe të kthyeshme. Në çdo rast, nëse ndjeni ndonjë nga simptomat e mësipërme, bisedoni me mjekun tuaj.

LEXO EDHE:

Back to top button