A ndihmon me të vërtetë kafeina me dhimbje koke?

A ndihmon me të vërtetë kafeina me dhimbje koke?

Shumë njerëz mendojnë se një filxhan kafe e fortë mund t’i ndihmojë ata me një dhimbje koke të vazhdueshme, por ekspertët besojnë se kafeja gjithashtu mund t’i përkeqësojë dhimbjet e kokës.

Nëse kjo ndodh varet nga faktorë që janë specifikë për ju dhe zakonet tuaja.

Para se të shkoni në kuzhinë për të bërë kafe kur koka juaj fillon të pulsojë, merrni parasysh disa gjëra.

Ka vetëm disa raste në të cilat kafeina mund të zgjidhë një dhimbje koke.

“Le të jemi të qartë, kafeina nuk ndihmon gjithmonë në eliminimin e dhimbjeve të kokës”, thotë dietologia Kirsten Ransbury.

Kur një dhimbje koke shkaktohet nga ënjtja e enëve të gjakut në tru, kafeina mund të ndihmojë duke ngushtuar enët e gjakut dhe duke zvogëluar ënjtjen. Kafeina gjithashtu mund të lehtësojë dhimbjen e kokës duke relaksuar muskujt e tensionuar.

Por nëse merrni shumë kafeinë, kjo vetëm mund ta përkeqësojë dhimbjen. Dhe për fat të keq, nuk ka asnjë “dozë magjike” që mund ta merrni dhe të ndaloni dhimbjen e kokës.

Kjo është për shkak se kafeina ndikon ndryshe tek të gjithë.

“Disa njerëz janë gjenetikisht të predispozuar për të qenë të ndjeshëm ndaj kafeinës dhe ata njerëz duhet të përmbahen nga futja e kafeinës në trup si një qetësues dhimbjeje,” thotë Dr. Kiran F. Rajnesh, MD, nga Departamenti i Neurologjisë në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Ohajos.

Kur bëhet fjalë për kafenë, doza e rekomanduar është një deri në dy filxhanë në ditë. Kafeina si një përbërës gjendet gjithashtu në çaj, çokollatë, pije energjike dhe Coca-Cola.

Duhet të jeni veçanërisht të kujdesshëm me pijet energjike sepse ato përmbajnë neurostimulantë që mund ta përkeqësojnë gjendjen tuaj nëse tashmë keni dhimbje koke.

LEXO EDHE:

Back to top button